В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото разбиране за значимостта на осъзнатите решения и пътя към личностното щастие.
Според Терзийска изборите, които правим в живота, са специални, когато са осъзнати. Тя споделя, че често не можем да предвидим дали те ще бъдат благоприятни в дългосрочен план. Най-важното обаче е да слушаме своя вътрешен глас, който ни дава спокойствие и увереност. Вярвайки в пътя, по който вървим, и в избора, който не противоречи на нашите ценности, можем да намерим смисъл и удовлетворение.
След като завършва образованието си, Терзийска започва работа в българска компания, където успява да приложи наученото в университета. Първото ѝ работно място ѝ дава не само практически умения, но и разбиране за значимостта на добронамерените работодатели за развитието на един служител. Тя е благодарна за този начален етап в кариерата си, но през цялото време интересите ѝ се разпростират отвъд счетоводството, като психологията винаги я е вълнувала.
Организацията на арт събитията, според Терзийска, започва със смелост и мечти. Първите стъпки са изпълнени с ентусиазъм и решителност. Всяко събитие е уникално, защото хората търсят места, където могат да изразят себе си и да бъдат чути без очаквания и излишна суета. За много от тях тези пространства се превръщат в оазиси за бягство от ежедневните проблеми.
Наскоро Цветелина Терзийска участва в организацията на представянето на книгата на актьора Владимир Карамазов – "Мина половин живот". Актьорът впечатлява със своята харизма и богатия си житейски опит. Терзийска разказва за първата им среща, когато с колеги го потърсили с идея за проекти с млади хора. Първоначално скептичен, Карамазов в крайна сметка прегръща инициативата, която надхвърля простото представяне на книга – срещите са за живота и изборите, които правим.
Чрез историите на Карамазов, Терзийска намира общи точки с личния си път. Огорченията и разминаванията между очакванията и реалността са познати чувства, които тя открива между страниците на неговата книга. Това е напомняне за важността да се обграждаш с хора, които споделят твоята визия и ценности.
Цветелина Терзийска вярва, че всичко започва отвътре – от вътрешния ни мир и баланс. Според нея, когато човек постигне хармония със себе си, той по-лесно я намира и във външния свят. Завършвайки разговора, тя подчертава, че ежедневно работи върху себепознанието си, защото то е основополагащо за успех и щастие.
"Ежедневно работя със себе си, защото смятам, че вътрешният ми баланс и себепознание са основополагащи", казва Терзийска, уверена, че пътят към себе си е постоянен процес на откриване и развитие.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg