Рубриката "Разговорът" ни отвежда в дълбините на влашката култура, поменалната обредност и специфичния местен говор. Гост в студиото беше Янина Танева, която сподели впечатленията и резултатите от тазгодишната инициатива "Резиденция баба", проведена в три влашки села.
На 11 ноември в 18:00 ч. в Клуба на пътешественика част от участниците в "Резиденция баба" 2024, както и изследователката на влашката култура и местна жителка на село Делейна, Десислава Божидарова, ще разкажат за преживяванията си и уникалните аспекти на културата, които са открили.
Янина Танева разкри същността на формата „Резиденция баба“, където творци от различни области – художници, дизайнери, артисти, скулптори, музиканти – се настаняват в селата и сътворяват заедно с местните хора. Тази година акцентът е поставен върху културното наследство. Основната задача на участниците е да представят в достъпна форма традициите и историята на влашките села, които често остават извън вниманието на етнологията и официалната културна сцена в България. „В музейната ни концепция тези малки културни малцинства често не присъстват“, отбеляза Танева.
По време на последната среща, проведена в едно от селата, представители на местната власт и читалищата, както и регионални институции, споделят с участниците своите виждания за най-сериозните предизвикателства, пред които са изправени. Според Танева основният проблем, който е бил посочен, е така нареченото "патриотарство". Тя обясни, че това понятие се свързва с ограничаването и налагането на невярна представа за България, което внася външни влияния и изкривява разбирането за истинската културна стойност. „Важно е да се чуе, че това не е гласът на малките хора, а нещо, което е внесено отвън“, посочи тя.
Танева подчерта, че българското Просвещение е исторически процес, свързан с отваряне към света, и напомни за значимостта на културата и духовността като капитал.
Чуйте в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg