Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младежки пленер "Есенен вятър" – изкуство и есенна магия в Смоличано

| обновено на 12.11.24 в 10:55
Снимка: facebook/probujdane2020

В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център "Пирговата кула" в Кюстендил.

Народно читалище "Пробуждане" 2020 г., основано през септември 2020 г., е културен стълб за селото и околностите. Основната дейност на читалището е свързана с работата с деца и развитието на тяхната култура и креативност. Културният център се е утвърдил като пространство, в което младите творци могат да открият себе си, да развият талантите си и да усетят силата на изкуството.

Елена Начева, сърцето и духът на читалището, споделя за предстоящата изложба и за емоциите, които съпътстват инициативите на читалището. "На 15 ноември ще открием изложбата от пленера "Есенен вятър", в който участваха ученици от математическата гимназия, ръководени от художничката Детелина Тихолова. Кулата ще бъде отворена за посещение от 15:00 до 17:00 часа всеки ден," разказва тя с вълнение.

По нейните думи пленерът е бил благословен с уникална есен – сезон, който продължава да впечатлява с богатството на нюансите си. "Децата имаха щастието да творят сред тази природна красота, вдъхновена от палитрата на есента, която обагря всичко в жълто, кехлибарено и ръждиво златно."

Читалището успява да спечели два значими проекта, един от които бе подкрепен от Министерството на културата. През изминалата 2023 г. те реализират проект, в който 16 деца се включват в изграждането на театрален спектакъл. Инициативите на читалището се превръщат в сцена за развитието на младите таланти и предоставят възможности за изява и обогатяване на културния живот в региона.

"Есенен вятър" е не просто пленер, а символ на съхранението и предаването на духа на изкуството и културата на следващите поколения. Събития като това допринасят за съживяването на традициите и насърчават младите хора да създават и развиват своята креативност в една вдъхновяваща среда.

Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ако имах едно училище

Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..

публикувано на 12.11.24 в 15:44

Основателят на "Сайт Граунд Уеб Хостинг Къмпани" е първият носител на годишната награда на BESCO

На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..

обновено на 12.11.24 в 13:10
Георги Господинов

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..

обновено на 12.11.24 в 12:17

Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ "Марица - изток 2"

Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..

публикувано на 12.11.24 в 11:33

Национална програма събира родови истории на българи у нас и в чужбина

На днешния 12 ноември в Националния археологически институт с музей при БАН от 11:00 ч. служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков ще открие форум, посветен на неразказани истории на достойни българи, които са допринесли за развитието на страната ни и зад граница. Новината бе съобщена от пресцентъра на Министерството на..

обновено на 12.11.24 в 09:52