Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората от община Сливница искат автобусен превоз до населените си места

Снимка: balkanec.bg

Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с. Драготинци, която миналата седмица е пътувала на стоп, за да вземе пенсията си от град Сливница. Подобно е положението на всички жители от селата, прилежащи към община Сливница, които трябва да пътуват до града с цел извършване на финансови операции, получаване на медицинско обслужване, достъп до аптека и т.н.

Защо транспортът по маршрута между Сливница, с. Гълъбовци, с. Гургулят, с. Ракита и Брезник бе спрян, как фирмата превозвач на Община Сливница изпълнява договора си и какво предстои от тук нататък за жителите в района – отговарят протестиращият Александър Маринов и Герасим Герасимов, управител на превозващата фирма.

Вече четвърта година транспорт в селата Гълъбовци, Гургулят и Ракита липсва. На заседание в Община Сливница фирмата изпълнител е обявила, че няма да изпълнява тези селски райони, за които, по данни на протестиращите, получава субсидия 65 хил. лв. на всяко тримесечие – това разказва в ефира на предаването Александър Маринов.

Фирмата, която осъществява превоза във вътрешноселските райони по маршрута София – Сливница, не е сменяна от много години и конкурс не е провеждан на територията на общината, заявява Маринов.  

Герасим Герасимов, управител на фирмата превозвач, заявява, че сумата 65 хил. лв. е "измислена", като реалната тримесечна субсидия за изпълнение на междуселския транспорт възлиза на 21 хил. лв.

Герасимов е спрял автобусите, защото се е обидил от хорското недоволство. Транспортната фирма работи на загуба в този район и е подала заявление за предсрочно прекратяване на договора с Община Сливница. 500 км на ден е дължината на цялата транспортна схема на Сливница, като най-скъпо излиза осигуряването на трима шофьори.

След преговори с кмета на общината е взето решение договорът все пак да бъде изпълнен до 16 декември, като автобуси до с. Ракита ще има, казва Герасимов, който определя гражданската стачка като "мижава" и е категоричен, че не тя е причината за възобновяването на междуселския транспорт.  

Маринов, от своя страна, заявява, че е в процес на преговори със зам.-кмета по транспорта на Община София за пускане на вътрешноградска линия.

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28