Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

14 ноември – Световен ден за борба с диабета

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Кога да изследваме кръвната си захар?

Снимка: Pixabay

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2.

В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis насочваме вниманието към предиабетните състояния, съвременните подходи при лечението на диабет тип 2 и най-честите усложнения на заболяването.

На телефонната линия на предаването е д-р Станимира Станчева, началник  на отделението по ендокринология в МБАЛ Пловдив.

Според СЗО до 2030 година в световен мащаб над 500 млн. души ще бъдат засегнати от диабет. Заболяването е социално значимо, защото засяга хора от различни възрасти, често срещано е, причина е за временна или дългосрочна неработоспособност и изисква големи разходи от здравноосигурителен и социално-икономически характер, изтъква д-р Станчева.  

Симптоми, които трябва а ни накарат да изследваме кръвната си захар, са необяснимата обща слабост, непрестанната жажда през цялото денонощие, често уриниране, постоянно изостреният глад, прималяването, честите кожни инфекции, трудното заздравяване на рани и внезапната промяна в телесното тегло, изброява специалистът.

Рязката загуба на тегло може да е свързана с пълен или частичен инсулинов дефицит, характерен за диабет тип 1, а екстремното натрупване на тегло до степен на затлъстяване се отнася до захарен диабет дип 2.

В отделението по ендокринология до 15 ноември протича безплатно обучение за пациенти и техните близки на тема немедикаментозен подход за контрол на захарен диабет.

"Без значение кой тип диабет, заболяването стартира с хранителен, двигателен режим и общи немедикаментозни мерки – здравословно хранене, "диабетна чиния" в съвременен вид, ежедневни грижи към краката", казва д-р Станчева.

Няма как всички пациенти да бъдат сложени под общ знаменател – пациент-ориентираният подход зависи от тежестта на заболяването, общото състояние, професията и хранителните навици в семейството, подчертава специалистът.

Д-р Станчева описва съотношението на типа храни в една диабетна чиния, в която няма нищо забранено, стига количествата въглехидрати, белтъчини  и мазнини да бъдат правилно преценени.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

За малнутрицията – оптимистично и песимистично

Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават..

публикувано на 13.11.24 в 09:50

Обръщат ли се слоновете един към друг по име?

Възможно ли е слоновете да се обръщат един към друг по име – за този феномен разказва във "Време за наука" Никола Кереков . Веднага щом се сетим за африканските слонове, си представяме едни симпатични, добродушни и грижовни едни към други животни. Този животински вид наистина се е утвърдил като солидарен и социален, като връзката между..

публикувано на 13.11.24 в 09:26
Д-р Иван Лютаков

Ние сме това, с което се храним…

Има подобна максима сред лекарите, която е силно подкрепена от гастроентеролозите. Именно специалистът в тази област д-р Иван Лютаков представи в поредния брой "За здравето" идеите на своята гилдия за здравето и болестите на стомашно-чревния тракт. Лекарят от болница "Царица Йоанна – ИСУЛ" акцентира върху диагностиката и симптомите на най-често..

публикувано на 12.11.24 в 17:20