Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Основната концепция в китайската медицина е, че човек и природа са едно

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие, световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина.

Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по китаистика към Пекинския езиков университет.

За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение в специално интервю за предаването "Lege Artis" разказа д-р Ю Тие.

 "Основната концепция в китайската медицина е, че човек и природа са едно и човешкото здраве идва от баланса с природата. Човешкият живот е много малък. В сравнение с Космоса, човешкият живот е като едно зрънце. От начало до край той е движение на ци и на кръв – движение на енергията в тялото. Ако тя се върти по правилен начин, идва здраве, ако се върти в енергиен дисбаланс – човек се разболява. Когато сме малки, взимаме енергия първо от майката, след това с храната и тя е повече от тази, която изразходваме. Така е до 20-та ни годишнина. С остаряването енергията, която взимаме от Вселената, е по-малко от тази, от която се нуждаем", казва д-р Ю Тие.

Гостът цитира китайска поговорка: "Ако сме с Вселената оцеляваме, ако сме срещу нея – умираме."

Д-р Ю Тие обяснява по какъв начин съвременният човек може да се свърже отново с природата, да почерпи здраве от земните елементи – вода, огън, дърво, метал, земя, на които е базирана традиционната китайска медицина.

Специалистът съветва хората да следват правилата на природата. Това означава балансиран прием на енергия чрез храненето, консумиране на местни и сезонни храни, заспиване през 23 ч. и съобразяване със смяната на сезоните.  

Д-р Ю Тие обръща специално внимание на опорно-двигателните проблеми, които, според китайската медицина, се дължат на запушени меридиани. Съвременните методи за лечение в западната медицина е добре да бъдат съчетавани с билки и иглотерапия, смята гостът.

"И източната, и западната медицина имат една мисия – да лекуват болести и да помагат на хората", казва д-р Ю Тие и подчертава, че в основата на китайската медицина е профилактиката.

Д-р Ю Тие е дълбоко уверен, че ще се върне отново, защото западната и източната медицина могат да работят заедно в името на по-здрави, по-хармонични и по-балансирани хора.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Пламен Георгиев

Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението

Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..

публикувано на 16.05.25 в 18:05

В Тайланд има 58 ресторанта със звезди "Мишлен"

С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..

публикувано на 16.05.25 в 16:50
Проф. Христо Хинков

Психиатрия и политика – не/възможната комбинация?

В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..

публикувано на 16.05.25 в 10:22

Желю Желев, философът-президент

Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..

публикувано на 15.05.25 в 08:25
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10