Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Основната концепция в китайската медицина е, че човек и природа са едно

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие, световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина.

Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по китаистика към Пекинския езиков университет.

За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение в специално интервю за предаването "Lege Artis" разказа д-р Ю Тие.

 "Основната концепция в китайската медицина е, че човек и природа са едно и човешкото здраве идва от баланса с природата. Човешкият живот е много малък. В сравнение с Космоса, човешкият живот е като едно зрънце. От начало до край той е движение на ци и на кръв – движение на енергията в тялото. Ако тя се върти по правилен начин, идва здраве, ако се върти в енергиен дисбаланс – човек се разболява. Когато сме малки, взимаме енергия първо от майката, след това с храната и тя е повече от тази, която изразходваме. Така е до 20-та ни годишнина. С остаряването енергията, която взимаме от Вселената, е по-малко от тази, от която се нуждаем", казва д-р Ю Тие.

Гостът цитира китайска поговорка: "Ако сме с Вселената оцеляваме, ако сме срещу нея – умираме."

Д-р Ю Тие обяснява по какъв начин съвременният човек може да се свърже отново с природата, да почерпи здраве от земните елементи – вода, огън, дърво, метал, земя, на които е базирана традиционната китайска медицина.

Специалистът съветва хората да следват правилата на природата. Това означава балансиран прием на енергия чрез храненето, консумиране на местни и сезонни храни, заспиване през 23 ч. и съобразяване със смяната на сезоните.  

Д-р Ю Тие обръща специално внимание на опорно-двигателните проблеми, които, според китайската медицина, се дължат на запушени меридиани. Съвременните методи за лечение в западната медицина е добре да бъдат съчетавани с билки и иглотерапия, смята гостът.

"И източната, и западната медицина имат една мисия – да лекуват болести и да помагат на хората", казва д-р Ю Тие и подчертава, че в основата на китайската медицина е профилактиката.

Д-р Ю Тие е дълбоко уверен, че ще се върне отново, защото западната и източната медицина могат да работят заедно в името на по-здрави, по-хармонични и по-балансирани хора.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..

публикувано на 13.11.24 в 11:14

За малнутрицията – оптимистично и песимистично

Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават..

публикувано на 13.11.24 в 09:50

Обръщат ли се слоновете един към друг по име?

Възможно ли е слоновете да се обръщат един към друг по име – за този феномен разказва във "Време за наука" Никола Кереков . Веднага щом се сетим за африканските слонове, си представяме едни симпатични, добродушни и грижовни едни към други животни. Този животински вид наистина се е утвърдил като солидарен и социален, като връзката между..

публикувано на 13.11.24 в 09:26
Д-р Иван Лютаков

Ние сме това, с което се храним…

Има подобна максима сред лекарите, която е силно подкрепена от гастроентеролозите. Именно специалистът в тази област д-р Иван Лютаков представи в поредния брой "За здравето" идеите на своята гилдия за здравето и болестите на стомашно-чревния тракт. Лекарят от болница "Царица Йоанна – ИСУЛ" акцентира върху диагностиката и симптомите на най-често..

публикувано на 12.11.24 в 17:20