Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства. Тази събота предстои 12-ото издание на "Нощ на театрите", което ще предложи близо 100 събития в 13 различни града.
Мария Панайотова, представител на организаторите, разказа за ключовите моменти от тазгодишната програма в ефира на "Нашият ден". Тя подчерта, че през годините инициативата е успяла да запази своята концептуална чистота, съсредоточена върху истинското сценично изкуство. "За 12 години успяхме да запазим чисто концептуално усещането за чисто сценично изкуство, за изкуство без граници", сподели Панайотова.
Тази година изданието е символично насочено към преодоляване на сенките и откриване на нови перспективи – както за самото изкуство, така и за участниците и публиката. Театралните събития ще се проведат в 13 града: София, Пловдив, Варна, Русе, Благоевград, Плевен, Велико Търново, Симитли, Кърджали, Търговище, Габрово, Пазарджик и за първи път – в Поморие.
"Нощта на театрите" успява да обедини театралната общност, като ежегодно се присъединяват нови градове и участници, запазвайки при това интереса на традиционните участници от големите театри в страната. Панайотова подчерта значението на това разширяване: "Наистина събитието успя да обедини театралната общност, радваме се, че има и нови градове, които се присъединяват към нас."
Въпреки името "Нощ на театрите", програмата започва още от сутринта с дейности, предназначени за най-малките почитатели на театралното изкуство. Следват следобедна, вечерна и полунощна програма, които създават усещането за цялостно преживяване на сценичната магия. Организаторите са предвидили и подгряващи събития в петък, както и няколко последващи събития в неделя, за да се поддържа ентусиазмът на публиката.
Особено интересен е спектакълът "Кухня", който се провежда на територията на "Кулинарна академия" и за пръв път се включва в програмата на "Нощ на театрите". Този уникален пърформанс обещава да допринесе за разнообразието на инициативата и да предложи нещо ново и вълнуващо на посетителите.
Чуйте в звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg