Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства. Тази събота предстои 12-ото издание на "Нощ на театрите", което ще предложи близо 100 събития в 13 различни града.
Мария Панайотова, представител на организаторите, разказа за ключовите моменти от тазгодишната програма в ефира на "Нашият ден". Тя подчерта, че през годините инициативата е успяла да запази своята концептуална чистота, съсредоточена върху истинското сценично изкуство. "За 12 години успяхме да запазим чисто концептуално усещането за чисто сценично изкуство, за изкуство без граници", сподели Панайотова.
Тази година изданието е символично насочено към преодоляване на сенките и откриване на нови перспективи – както за самото изкуство, така и за участниците и публиката. Театралните събития ще се проведат в 13 града: София, Пловдив, Варна, Русе, Благоевград, Плевен, Велико Търново, Симитли, Кърджали, Търговище, Габрово, Пазарджик и за първи път – в Поморие.
"Нощта на театрите" успява да обедини театралната общност, като ежегодно се присъединяват нови градове и участници, запазвайки при това интереса на традиционните участници от големите театри в страната. Панайотова подчерта значението на това разширяване: "Наистина събитието успя да обедини театралната общност, радваме се, че има и нови градове, които се присъединяват към нас."
Въпреки името "Нощ на театрите", програмата започва още от сутринта с дейности, предназначени за най-малките почитатели на театралното изкуство. Следват следобедна, вечерна и полунощна програма, които създават усещането за цялостно преживяване на сценичната магия. Организаторите са предвидили и подгряващи събития в петък, както и няколко последващи събития в неделя, за да се поддържа ентусиазмът на публиката.
Особено интересен е спектакълът "Кухня", който се провежда на територията на "Кулинарна академия" и за пръв път се включва в програмата на "Нощ на театрите". Този уникален пърформанс обещава да допринесе за разнообразието на инициативата и да предложи нещо ново и вълнуващо на посетителите.
Чуйте в звуковия файл.
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg