Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Диабетът не ни спира" – послание и мисия за цял живот

Снимка: Pixabay

Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет.

За повишаване на културата в отношението към обществено значими болести като диабета в "Нашият ден" разговаряме с Веселка Генчева, зам.-председател на сдружение "Култура без граници" и майка на дете с диабет тип 1.

Диабетът влиза като неканен гост в дома, но остава като едно денонощно състояние, споделя Генчева и допълва, че само хората, които се сблъскват в семейството си с такава диагноза могат да разберат преживяването.

Благодарение на инсулина пациентите с диабет имат шанс за чудесен живот. Всеки може да се информира и да подкрепя другите в общността, по думите на Генчева.

"Диабетът не ни спира" гласи мотото, което Генчева и нейните съмишленици следват – това послание е мисия за цял живот.

"Необходимо е изграждането на Национален диабетен център, който да подкрепя с всякакви средства интеграцията, обучението и пътя на един пациент от диагнозата до спокойствието, че може да живее здрав дълги години. Диабетът не е състояние, което не може да се овладее", изтъква Генчева.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пролет в музея": Детска образователна програма в Регионалния исторически музей

Регионалният исторически музей – София организира образователна програма за деца "Пролет в музея" . Повече подробности научихме от редактора Ани Маринова и музейния педагог Ваня Лазарова от отдел "Образователни програми" . Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 08:59
Василена Доткова

Следата на изречените думи

Как частично верни неща могат да бъдат експлоатирани за пропагандни цели? Преди няколко седмици в някои български медии се появиха публикации, в които се твърди, че Върховната рада на Украйна е отхвърлила предложение за удължаване на правомощията на президента Володимир Зеленски. Връщаме се към темата и я използваме като пример, защото този пример би..

публикувано на 31.03.25 в 08:50

Смисълът на молитвата, постът и покаянието

В неделното евангелско четиво единствено през Великия пост директно се говори за нуждата от поста и молитвата, за тяхното огромно значение за живота на вярващия. Свързано ли е това с чествания днес св. Йоан Лествичник и защо? За нашата стълба към небето. Защо у мнозина четенето на "Лествицата" на св. Йоан предизвиква страх и смущение. Кой може да..

публикувано на 30.03.25 в 09:35
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Путин не иска войната да спре

На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, работил за Би Би Си, обявен за чуждестранен агент от РФ и избягал оттам. "Тези разговори приличат на събиране на кубчета в детството...

публикувано на 30.03.25 в 09:00
Теодор Насър

Биодинамично земеделие

Биодинамичното земеделие възниква в началото на миналия XX век, като следствие от философските възгледи на Рудолф Щайнер и като отговор на първите тенденции в индустриализирането на земеделието. Теодор Насър е педагог и танцьор и преподавател по хип-хоп танци, попаднал изненадващо в полето на земеделието, в частност на биодинамичното земеделие...

публикувано на 29.03.25 в 14:25