Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как училището в село Железница ще отбележи Деня на християнското семейство?

| обновено на 19.11.24 в 09:47
Снимка: архив

На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези принципи изграждат здрава семейна общност и подсилват духовната стойност на запазването на обичаите.

"По традиция ще отбележим на 21 ноември Деня на християнското семейство и младеж", разказва Игнатова. "Това е празник, известен в църковния календар като Въведение Богородично – ден, който има дълбока символика и исторически корени." Тя ни връща назад във времето, когато, според преданията, Дева Мария, едва на тригодишна възраст, е била въведена в храма от родителите си. Мария сама изкачила петнадесетте стъпала на храма, където била посрещната от първосвещеника Захария.

Празникът е отбелязан още през 543 г., когато император Юстиниан построява в Константинопол църква, наречена "Въведение Богородично". През 1929 г., с решение на Светия Синод, този ден започва да се чества и в България като Ден на християнското семейство – събитие, което напомня за единството и взаимната подкрепа в семейството.

"Важността на този ден не се ограничава само до семейството и училището, а се разпростира върху цялата ни общност", допълва Игнатова. За нея запазването на традициите и създаването на връзки между поколенията е част от мисията на училището. "Това е нашият начин да предадем важните уроци на младите – да учим и възпитаваме с обич и уважение към миналото, като гледаме уверено към бъдещето."

Събитието на 21 ноември ще бъде не само повод за честване, но и за обединение на учениците, родителите и учителите, които заедно ще демонстрират и ще възпитават вечните ценности, съхранили се през вековете. Силата на семейната общност е именно в тези моменти – в споделянето на духовната стойност на обичаите, които ни свързват и укрепват нашата идентичност.

Така 191-во основно училище "Отец Паисий" не само поддържа жива връзката с миналото, но и вдъхновява с примера си как традициите могат да бъдат основа за по-светло и обединено бъдеще.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40