Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как училището в село Железница ще отбележи Деня на християнското семейство?

| обновено на 19.11.24 в 09:47
Снимка: архив

На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези принципи изграждат здрава семейна общност и подсилват духовната стойност на запазването на обичаите.

"По традиция ще отбележим на 21 ноември Деня на християнското семейство и младеж", разказва Игнатова. "Това е празник, известен в църковния календар като Въведение Богородично – ден, който има дълбока символика и исторически корени." Тя ни връща назад във времето, когато, според преданията, Дева Мария, едва на тригодишна възраст, е била въведена в храма от родителите си. Мария сама изкачила петнадесетте стъпала на храма, където била посрещната от първосвещеника Захария.

Празникът е отбелязан още през 543 г., когато император Юстиниан построява в Константинопол църква, наречена "Въведение Богородично". През 1929 г., с решение на Светия Синод, този ден започва да се чества и в България като Ден на християнското семейство – събитие, което напомня за единството и взаимната подкрепа в семейството.

"Важността на този ден не се ограничава само до семейството и училището, а се разпростира върху цялата ни общност", допълва Игнатова. За нея запазването на традициите и създаването на връзки между поколенията е част от мисията на училището. "Това е нашият начин да предадем важните уроци на младите – да учим и възпитаваме с обич и уважение към миналото, като гледаме уверено към бъдещето."

Събитието на 21 ноември ще бъде не само повод за честване, но и за обединение на учениците, родителите и учителите, които заедно ще демонстрират и ще възпитават вечните ценности, съхранили се през вековете. Силата на семейната общност е именно в тези моменти – в споделянето на духовната стойност на обичаите, които ни свързват и укрепват нашата идентичност.

Така 191-во основно училище "Отец Паисий" не само поддържа жива връзката с миналото, но и вдъхновява с примера си как традициите могат да бъдат основа за по-светло и обединено бъдеще.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40