Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора, събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България .
Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов, създател на платформата "Свръхчовекът", която разказва вдъхновяващи истории.
"Качествената промяна започва от един човек. Всяка пролет започва с първата птичка – в образованието е идентично", вярва Ненов, за когото технологиите не са заплаха, а средство нечие вдъхновение да достигне до повече хора.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
STEM кабинети, природо-математически науки, информационни технологии, роботика – това са понятията, които обикновено засягаме, когато говорим за бъдещето на образованието.
Как добрата езикова култура намират място в идеята за качествено образование в предаването говорим с Павлина Върбанова от платформата "Как се пише".
В рамките на конференцията "Училище за бъдеще" Върбанова ще изнесе лекция на тема баланс между свободата и правилата в езика.
Върбанова иска да обърне внимание на хилядите възможности, които ни дава езикът да общуваме свободно помежду си, а не толкова на вторачването в правилата и грешките.
"Това втрещяване, вторачване в правилата ни пречи да използваме пълноценно езика с всички негови възможности. Високата езикова подготовка не означава само да не допускаш грешки. Означава да разполагаш със сравнително богат речник, да можеш добре да излагаш своите мисли, да убеждаваш аудиторията в своята позиция и гъвкаво да използваш езика в конкретна речева ситуация", казва Върбанова.
По думите на експерта виртуалната комуникация подклажда нашето нежелание да се съобразяваме със събеседника.
В метода, по който се преподава български език в училищата, Върбанова би въвела коренни промени.
"Езикът е система от правила – усвоете ги", казва сегашната образователна система на децата.
Вместо това Върбанова заявява: "Езикът е възможности – използвайте ги!"
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg