Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

| обновено на 21.11.24 в 11:17

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ".

Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния ред и нарастващото психично страдание.

Какви са патологиите на системата за психично-здравна грижа? По какъв начин институциите като психиатрията се използват за поддържане на съществуващия ред? Тези въпроси намират своето отражение в различни анализи, включени в броя. Също така, броят разглежда как могат да започнат движения за промяна на отношението към психичното здраве, когато го възприемаме не просто като личен, а като политически и обществен проблем.

На 29 ноември (петък) от 18:30 ч. в Културен център "Г8" (ул. "Уилям Гладстон" №8, София) ще се проведе дискусия, посветена на тези теми. В нея ще участват авторки от броя, включително Ина Димитрова, доцент към Философско-историческия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“, изследователката Таня Рейтан-Маринчешка, кинорежисьорката Калина Зафирова, както и членове на редакционната колегия на списание "dВЕРСИЯ".

Станислав Додов, съставител на броя, споделя за важността на темата в ефира на "Нашият ден":

"Тази тема отдавна е гореща и нейното обсъждане е належащо и много спешно. Говори се за психично здраве, но често по твърде индивидуалистичен начин. Опитваме се да променим това."

Той подчертава, че психичното страдание не може да бъде разглеждано изолирано от контекста на социалната и политическата среда:

"Много е популярно изказването, че не може да има здрави хора в болна среда. Оттам нататък е необходимо да разбираме как тези феномени се появяват – не като внезапно счупване на хората, а като поправими състояния, които могат да бъдат подпомогнати в колективен контекст."

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30
Ана-Мария Кръстева, Никола Антонов, доц. Стефка Венкова, пастир Благовест Николов

Музиката при богослужението

Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..

публикувано на 24.02.25 в 10:25

"Традиции от Родопите" – представление в подкрепа на достъпна образователна среда

Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..

обновено на 24.02.25 в 10:02

Българският храм в Лондон бе официално открит

Българският православен храм в британската столица е официално открит. След вечернята в събота вечерта той отвори врати още в 7 часа местно време сутринта в неделя след литургия, последвана от освещаването, с личното участие на Негово Светейшество българския патриарх Даниил , Западноевропейския епископ Антоний, висши духовници, представители на..

обновено на 24.02.25 в 09:44
Симона Стилиянова

Симона Стилиянова: Екосъобразният живот в рамките на личното удобство

В последното издание на рубриката "Зелените новатори на България" гостува   Симона Стилиянова – инфлуенсър, съосновател на компания "Основа", която измерва отпечатъка на други компании и ги съветва как да го намалят . Стилиянова е създател и на Zero Waste Sofia – общност от хора във фейсбук, в която се дават множество съвети за зелени..

публикувано на 24.02.25 в 09:12