Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

| обновено на 21.11.24 в 11:17

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ".

Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния ред и нарастващото психично страдание.

Какви са патологиите на системата за психично-здравна грижа? По какъв начин институциите като психиатрията се използват за поддържане на съществуващия ред? Тези въпроси намират своето отражение в различни анализи, включени в броя. Също така, броят разглежда как могат да започнат движения за промяна на отношението към психичното здраве, когато го възприемаме не просто като личен, а като политически и обществен проблем.

На 29 ноември (петък) от 18:30 ч. в Културен център "Г8" (ул. "Уилям Гладстон" №8, София) ще се проведе дискусия, посветена на тези теми. В нея ще участват авторки от броя, включително Ина Димитрова, доцент към Философско-историческия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“, изследователката Таня Рейтан-Маринчешка, кинорежисьорката Калина Зафирова, както и членове на редакционната колегия на списание "dВЕРСИЯ".

Станислав Додов, съставител на броя, споделя за важността на темата в ефира на "Нашият ден":

"Тази тема отдавна е гореща и нейното обсъждане е належащо и много спешно. Говори се за психично здраве, но често по твърде индивидуалистичен начин. Опитваме се да променим това."

Той подчертава, че психичното страдание не може да бъде разглеждано изолирано от контекста на социалната и политическата среда:

"Много е популярно изказването, че не може да има здрави хора в болна среда. Оттам нататък е необходимо да разбираме как тези феномени се появяват – не като внезапно счупване на хората, а като поправими състояния, които могат да бъдат подпомогнати в колективен контекст."

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10