Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември.
Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля.
Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна мисъл", изданието "Старобългарска литература", специализираното международно списание "Scripta & e-Scripta" и поредицата "Studia Litteraria Serdicensia".
И четирите издания имат онлайн сайтове, където в електронен вариант може да бъде намерено резюмирано тяхното научно съдържание.
Издателската дейност на Института е възможност за учените да публикуват своите разработки и идеи, както и да се запознават с работата на свои колеги в областта на хуманитаристиката и литературознанието.
Пред "Артефир" директорката на Института за литература при БАН доц. д-р Пенка Ватова споделя, че вече 10 години учените от Института честват този ден.
Празникът на християнското семейство е избран символично, тъй като в научната общност взаимодействията между поколенията са в основата на развитието, по думите на доц. Ватова.
Повече за научноизследователската работа, структурирането, организирането и финансирането на четирите научни периодични издания, както и за смисъла на публикационната дейност – чуйте в звуковия файл:
Сп. "Литературна мисъл", основано през 1957 година, е едно от малкото литературни издания в България с толкова дълга история. В неговия жизнен път се оглежда изобщо историята на българското литературознание, сложната идеологическа ситуация, в която попада, колебанията му между статуквото и съпротивата, по думите на гл. ас. д-р Анна Алексиева, която представи списанието пред аудиторията.
Повече за съдържанието и облика на списанието от времето на социализма до днес – чуйте в репортажа в звуковия файл:
"Старобългарска литература" е специализирано рецензирано издание с над 50-годишна история, разказва проф. дфн Ана Стойкова. Началото на изданието, посветено на средновековната българска литература и култура и нейния византийски и европейски контекст, е положено с два сборника. Те се появяват във време, в което международната славистична колегия развива голям интерес към старобългарската писменост и литература.
Чуйте цялото представяне на "Старобългарска литература" в звуковия файл:Нашият съвременник, писателят Хари Аничкин, казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..
Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..
"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..
Зад " Бестиарий " на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..
Днес, 5 май, от 18:00 часа във Варна ще бъде открита изложба, посветена на 80-годишнината от рождението на художника Христо Господинов – Печката. Събитието ще се състои в "Галерия 33" в морския град и ще предложи на посетителите възможност да видят непоказвани досега произведения на автора, както и видеопрезентация с архивни снимки от личната..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си, децата и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg