"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.
Над 50 000 семейства у нас, а може би са и повече, имат спешна нужда от донорски яйцеклетки, а в България се правят не повече от 1000- 1200 процедури годишно или както ще ви каже всеки лекар, който се занимава с процеса, жените донорки на яйцеклетки в България изчезнаха. Тук ще дам пример със скандинавските държави, където всяка жена, която е до 38 години и има едно здраво родено дете , то за нея е въпрос на чест да дари яйцеклетки, за да подпомогне друга жена и така те си поддържат нацията. В момента в България яйцеклетки се получават основно от испанската донорска банка. За това е се ангажирах с подпомагането на семейства с репродуктивни проблеми, като чрез продажбата на моите книги събирам средства за тях", сподели в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Ивайло Митев.
От 2001 година насам, допълни той, според данни на Европейската статическа агенция, България има най- неблагоприятни стойности на естествения прираст, това ни нарежда на една от последните места в Европа, а причините не са само в застаряващото население и катастрофалната миграция през последните години и проблемът през последните 30 години- суетата. Под суета, разясни Митев, разбирам това, че през последните 30 години, българката си пренаредени приоритетите- кариерата и реализацията минаха на преден план, а това не е само при българките, а и при българския мъж. Това свое твърдение в ефира той подкрепи и с конкретни примери. След 40 години за всяка една жена е вече много по-трудно да сбъдне желанието за първа рожба. "Всеки четвърти българин в репродуктивна възраст страда от репродуктивно заболяване. Голям процент от тях разбират това прекалено късно. Съотношението между мъжкия и женски инфертилитет вече е равно в Република България, поне според данни от 2021 г.", разказа гостът.
До момента, според него, движение "Бездетен", с подкрепата на хората, които купуват книгите, е финансирало 13 инвитро процедури, като са се родили 7 деца, като предстои излизането от 1-ви декември на книгата "Бездетен", като събраните средства ще подпомогнат младо семейство от смоленско село. Целта на движение "Бездетен" е хората да си помагат и подкрепят. За това и неговият създател не желае да го превръща във фондация или да търси подкрепата на политиците.
"Ради е български войник. За да осигури нужните пари за последните две неуспешни инвитро процедури за семейството му, той предприема нещо, което малко от нас ще се осмелят да направят – заминава на мисия зад граница. За щастие – идва си невредим. Снежана от дълги години копнее да го дари с първа рожба, но освен емоционалната и физическа тежест от неуспехите до момента, тя носи и един копнеж – нейния съпруг да се прибира всяка вечер в дома им в Смолянското село Търън, а когато сбъднат голямата си мечта, да бъдат пълноценно семейство. Ако те са изправени пред вероятността за нова половингодишна раздяла по същата причина, защото за следващата процедура отново са нужни средства, то ние заедно лесно можем да им ги осигурим. На 1 декември, след тригодишно прекъсване, стартира продажбата на романа "Бездетен", на цена от 10 лв. за екземпляр, в подкрепа на борбата за рожба на Ради Батинов и Снежана Пашова" – сподели в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Ивайло Митев.
"Ако и утрешното поколение продължи да шепне проблемите ни, това след тях дори да изкрещи, няма да има кой да чуе. Според обобщените данни, след 100 години в България, няма да се роди нито едно българско дете, това е истината. Събраните данни от 2000- 2001 година, трудно можете да намерите обобщени някъде. Нямам представа какви са причините за това. Това, което прогнозират да се случи у нас през 2060 година, вероятно ще се случи още през 2050 година и именно тогава всяко второ българско дете ще се зачева в лабораторна среда.
Ако нацията не се обедини около каузата след години каквито и опити да се правят, успех няма да има. Необходимо е да търсим информацията и да се борим с отрицателния прираст. Само като пример ще дам, че през последните 25 години Плевен е бил град с население от 140 000, сега е с население 95 000 . В Панагюрище през 1989 са живеели 40 000 души, сега са 17 000. Хората трябва да разберат, че изчезването на българския етнос е в ход", категоричен бе Ивайло Митев.
Целия разговор на Ани Костова с Ивайло Митев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – личен архив
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на слушателя на програма "Христо Ботев" - Бойко Даскалов – вълнуваща семейна история за смелост и майчина всеотдайност, дори когато на пътя стои мечка. Майката на Бойко Даскалов е израснала в малко..
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg