На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да предостави подкрепа на жертвите.
Според Мария Стефанова, насилието над жени е глобален проблем, който през последните години се засилва. "Особено тревожно е, че кибернасилието също бележи ръст", отбелязва тя. "Зонта Интернешънъл", организация с над 105-годишна история, активно се включва в борбата с различните форми на насилие вече повече от 20 години.
Мария подчерта, че 25 ноември е не просто ден за осъзнаване на проблема, а отправна точка за годишна 16-дневна кампания, която продължава до 10 декември – Световния ден на човешките права. Целта е не само да се обърне внимание върху насилието, но и да се предизвика конкретна промяна.
Въпреки мрачната статистика, Стефанова сподели добри новини: трафикът на жени и деца от България е намалял значително през последните 24 години. Това се дължи на усилията на неправителствени организации като "Зонта Интернешънъл" и фондация "Анимус", както и на международното сътрудничество между правителствата.
"Виждаме също така засилване на общественото внимание към проблема – вече много организации и институции говорят открито за домашното насилие," отбеляза тя. Въпреки това, посегателствата, включително нападения над жени посред бял ден, продължават да са сериозен проблем.
Една от водещите инициативи на "Зонта Интернешънъл" в България е проектът "Рада". Стефанова обясни, че идеята е да се предостави директен достъп до помощ чрез QR код, който е интегриран в специална кукла. Кодът препраща към приложение, разработено от Националното бюро за правна помощ, където жертвите на насилие могат да получат правна и психологическа подкрепа.
"Куклата Рада" носи не само символика, но и реална помощ. Тя е разположена на различни локации в София, като "Докторската градина" и парка "Займов", и е лесно достъпна за всички", поясни Стефанова. В Германия аналогичният проект носи името "Матилда", което подчертава международния обхват на инициативата.
Мария Стефанова завърши с посланието, че борбата с насилието над жени изисква усилия не само от неправителствени организации, но и от правителства и обществото като цяло. "Всяка жена, която се осмелява да говори за насилие, често среща неразбиране – и от партньора си, и от обществото. Но ние сме тук, за да променим това", заключи тя.
С подобни инициативи като 16-дневния протест и проект "Рада", "Зонта Интернешънъл" показва, че борбата с насилието е не само необходима, но и възможна.
Чуйте разговора в звуковия файл.Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg