Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но и на семейството и обществото като цяло.
Кои са явните и скритите сигнали, които ни насочват към уролог, какви са особеностите на женското и на мъжкото урологично здраве? – попитахме нашия гост? Акад. Славов коментира основните смущения при проблеми с простатната жлеза, както и познатите и утвърдени методи за изследване и диагностика. Той наблегна на един уникален и много ефективен метод на лечение, т.нар. брахитерапия, който се прилага в България и по-специално в Клиниката по урология и андрология на болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", която до скоро бе оглавявана от самия акад. Славов – известен и уважаван уролог.
Създаването на това средище на мъжко здраве до голяма степен се дължи именно на акад. Чавдар Славов – като идея, замисъл, реализация и медицинска целесъобразност. С помощта на колеги с европейски опит бяха извършени първите процедури по прилагането на брахитерапия и от години този метод е утвърдена практика.
В анализа на специалиста бяха засегнати и други проблеми и терапевтични практики: лечението на уголемената простата (ДПХ), инконтиненцията, хирургичните техники при рак на простатата.
"За да бъдеш добър уролог, преди всичко трябва да си добър лекар и човек, важно е да владееш до съвършенство и хирургията. Това гарантира успеха на всеки един специалист и спокойствието на неговите пациенти" – подчерта акад. Чавдар Славов.
В общия и обобщен разговор, свързан с болестите на простатата, обхванахме всички аспекти: симптоми, диагностика, лечение, начин и качество на живот. Но се прокрадна и един сенчест сюжет – за приемствеността, уважението към по-възрастните лекари, ръководители и преподаватели. С болка в гласа акад. Славов съобщи, че повече не може да бъде намерен в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", защото е освободен, тоест не е спечелил конкурса за началник на клиниката, няма да работи и като уролог. Огромна загуба за хилядите пациенти, на които е помогнал и за онези, които тепърва ще се нуждаят от квалитетен специалист. Но вероятно ще могат да го намерят на друго място, в нова болница.
Жалкото е, че това вече не е личен проблем, а се превръща в тенденция на българското здравеопазване. Помним други "конкурси" –в "Пирогов" за началник на Клиниката по детска хирургия, и още десетки, които изкривяват представите ни за справедливост.
Впрочем, за да затворим страницата, освободени са и колеги на акад. Чавдар Славов – един от най-добрите ортопеди и травматолози проф. Пламен Кинов, както и доц. Виктория Жекова...
Но животът продължава и в него ще спечелят (би трябвало да спечелят) истинските мъже и достойните лекари!?
В поредното издание "За здравето" отправихме този въпрос към психиатъра д-р Ирина Лазарова. В анализите, коментарите и разсъжденията по темата поставихме разнопосочни акценти. Постарахме се да направим характеристика на новостите в психиатричната наука и практика, говорихме за неврозите и биполярните афективни разстройства, за масовите психози и..
2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg