Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мовембър, или мъже за пример

Акад. Чавдар Славов
Снимка: Кирил Чобанов

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но и на семейството и обществото като цяло.

Кои са явните и скритите сигнали, които ни насочват към уролог, какви са особеностите на женското и на мъжкото урологично здраве? – попитахме нашия гост? Акад. Славов коментира основните смущения при проблеми с простатната жлеза, както и познатите и утвърдени методи за изследване и диагностика. Той наблегна на един уникален и много ефективен метод на лечение, т.нар. брахитерапия, който се прилага в България и по-специално в Клиниката по урология и андрология на болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", която до скоро бе оглавявана от самия акад. Славов – известен и уважаван уролог.

Създаването на това средище на мъжко здраве до голяма степен се дължи именно на акад. Чавдар Славов – като идея, замисъл, реализация и медицинска целесъобразност. С помощта на колеги с европейски опит бяха извършени първите процедури по прилагането на брахитерапия и от години този метод е утвърдена практика.

В анализа на специалиста бяха засегнати и други проблеми и терапевтични практики: лечението на уголемената простата (ДПХ), инконтиненцията, хирургичните техники при рак на простатата.

"За да бъдеш добър уролог, преди всичко трябва да си добър лекар и човек, важно е да владееш до съвършенство и хирургията. Това гарантира успеха на всеки един специалист и спокойствието на неговите пациенти" – подчерта акад. Чавдар Славов.

В общия и обобщен разговор, свързан с болестите на простатата, обхванахме всички аспекти: симптоми, диагностика, лечение, начин и качество на живот. Но се прокрадна и един сенчест сюжет – за приемствеността, уважението към по-възрастните лекари, ръководители и преподаватели. С болка в гласа акад. Славов съобщи, че повече не може да бъде намерен в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", защото е освободен, тоест не е спечелил конкурса за началник на клиниката, няма да работи и като уролог. Огромна загуба за хилядите пациенти, на които е помогнал и за онези, които тепърва ще се нуждаят от квалитетен специалист. Но вероятно ще могат да го намерят на друго място, в нова болница.

Жалкото е, че това вече не е личен проблем, а се превръща в тенденция на българското здравеопазване. Помним други "конкурси" –в "Пирогов" за началник на Клиниката по детска хирургия, и още десетки, които изкривяват представите ни за справедливост.

Впрочем, за да затворим страницата, освободени са и колеги на акад. Чавдар Славов – един от най-добрите ортопеди и травматолози проф. Пламен Кинов, както и доц. Виктория Жекова...

Но животът продължава и в него ще спечелят (би трябвало да спечелят) истинските мъже и достойните лекари!?


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Нинков

Еврика! Успешни българи: Никола Нинков

В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..

публикувано на 14.04.25 в 17:00

Защо не бива да скитаме сами из Делхи

С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали   в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..

публикувано на 13.04.25 в 16:45
Проф. Красимира Алексова

Лингвистика на възприемането или на кого ще повярвате

Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..

публикувано на 13.04.25 в 12:05
Доц. Димитър Желев, Ани Костова, Ивайло Младенов и проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването  "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...

публикувано на 12.04.25 в 10:15

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25