Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Писателят приключва работата по своя нов роман "Отпечатъци"

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели дадено решение и се чуди колко несигурни са те. 

Романът, който вече има своето второ издание, проследява историята на деветчленно семейство, като всеки от членовете поема по своя собствена посока в света. Той е колкото за мултикултурния диалог в епоха на глобализация, толкова и за възможностите да преосмислим клишетата, през които приемаме "различните култури". Отново, по думите на автора, главният герой Адам – символ на обикновения мъж от Близкия изток, се влюбва в европейка на име Мерна, която пък олицетворява свободния по морал и права човек. 

Повече – именно от Хайри Хамдан, който на 26 ноември представя второто издание на "Лешникови градини" пред читателите в Пловдив

Действието в романа се движи паралелно в два различни свята между Близкия изток – Йордания, Ирак и Ливан, и Европа – конкретно от Брюксел, седалището на Европейския съюз. 

"Лешниковите градини са градини на обещанията и надеждата. Неслучайно всичко тръгва от Брюксел, където съм работил близо година." Лешниковата градина представлява родословното дърво – символ на семейството. 

"Социалното положение на жената в Близкия изток, образите на пустинята и морето – предоставят огромен хоризонт, който развива таланта на поета. Един поет трябва да живее на поне две места, различни едно от друго, за да може да ги съпостави емоционално", разказва писателят.

Писателят Алек Попов (1966-2024) казва за "Лешникови градини": "Романът е интересно свидетелство за процесите и взаимодействията в съвремието ни, които се оглеждат в индивидуалната човешка участ на много хора от различни култури и националности."

На Хамдан му предстои да завърши работата по новия си роман "Отпечатъци", посветен на бургаското море. Авторът определя предстоящата творба като "гигантът, който се появява непрекъснато на заден план".

Чуйте разговора с Хайри Хамдан за предстоящата премиера в Пловдив – от звуковия файл.

Хайри Хамдан е роден през 1962 г. в Дер-Шараф, Западен бряг на река Йордан. Живее в България от 1982 година, заедно със съпругата и трите си дъщери. Той е обичан писател и поет, преводач, съставител на антологии и носител на световни литературни награди в различни страни.

Снимка – изд. Знаци

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35