В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и възможностите за подкрепа.
Според Радушев, първата стъпка за човек, останал без подслон, е да потърси помощ чрез телефон 112. Оттам могат да го насочат към някой от трите центъра за временно настаняване в София – "Захарна фабрика", "Люлин" и "Красна поляна".
"Тези центрове предлагат временен подслон, но ако човекът има психически отклонения, приемът може да бъде отказан. В такива случаи е важно да се обърнат към социалните служби в Столична община", уточнява Радушев.
Мобилната група на "Каритас", състояща се от двама души, предоставя нископрагови услуги за бездомни хора. Те раздават храна и дрехи, съдействат за издаването на лични документи, както и за прегледи при медицински специалисти.
"Помагаме и за настаняване, когато хората го пожелаят. Има свободни места в центровете, но в момента кризисният център в София не функционира", споделя Радушев. Той подчерта, че кризисните центрове са изключително важни през зимните месеци – декември, януари и февруари, когато температурите падат рязко и опасността за живота на бездомните хора се увеличава.
Евгений Радушев отбелязва, че в центровете за временно настаняване човек може да остане до шест месеца, но липсата на работещ кризисен център е сериозен проблем. "Трябва да има кризисен център и по-адекватни социални услуги, които да помогнат на хората да намерят работа, дом и да не се връщат на улицата", добавя той.
"С общи усилия можем да направим зимата по-лека за тези хора и да им дадем шанс за по-добър живот", завършва Радушев.
Чуйте разговора в зувковия файл.В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg