Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уязвимост и грижа: Етически решения за по-справедливо общество

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания
Снимка: Община Видин

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост.

Според д-р Мирчева е ключово да се подчертае доколко етиката на грижата може и трябва да остане в рамките на академичните изследвания, особено когато става дума за грижа за хора с увреждания. Въпросът е дали е възможно и какви са границите на социалната грижа, когато тя напусне академичното поле и стане част от обществения и политическия дискурс.

Етиката на грижата, по думите ѝ, представлява важно направление във феминистката етика с множество разклонения и приложения. В контекста на хората с увреждания това направление се преплита с изследванията на живота с увреждания, създавайки едно интердисциплинарно поле. "Тази интердисциплинарност понякога звучи като клише, но в други случаи застрашава дисциплинарната идентичност. Въпреки това е възможност за развитие", подчертава тя.

Д-р Мирчева обръща специално внимание на понятието "уязвимост" като ключов аспект в етиката на грижата. Какво представлява уязвимостта, кой е уязвим и какви са етическите задължения към уязвимите групи и индивиди – това са въпроси, които изискват не само теоретично, но и практическо разглеждане.

В предаването д-р Мирчева цитира конкретен случай, който илюстрира сложността на етическите и социални аспекти на грижата. Родители на хора с когнитивни затруднения получават подкрепа чрез европейско финансиране и общински средства за изграждане на комплексен център за резидентна грижа. Въпреки това инициативата среща силен обществен отпор – над 1000 души от варненския квартал "Възраждане" организират протестна подписка, подкрепена от политическата партия "Възраждане".

Според д-р Мирчева подобни прояви могат да се тълкуват като форма на фашизъм, но също така поставят въпроса за причините за стигмата. "Често тези страхове са резултат от неосведоменост и липса на просвета. Това създава благоприятна почва за политическа употреба на обществените страхове", отбелязва тя.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40