В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост.
Според д-р Мирчева е ключово да се подчертае доколко етиката на грижата може и трябва да остане в рамките на академичните изследвания, особено когато става дума за грижа за хора с увреждания. Въпросът е дали е възможно и какви са границите на социалната грижа, когато тя напусне академичното поле и стане част от обществения и политическия дискурс.
Етиката на грижата, по думите ѝ, представлява важно направление във феминистката етика с множество разклонения и приложения. В контекста на хората с увреждания това направление се преплита с изследванията на живота с увреждания, създавайки едно интердисциплинарно поле. "Тази интердисциплинарност понякога звучи като клише, но в други случаи застрашава дисциплинарната идентичност. Въпреки това е възможност за развитие", подчертава тя.
Д-р Мирчева обръща специално внимание на понятието "уязвимост" като ключов аспект в етиката на грижата. Какво представлява уязвимостта, кой е уязвим и какви са етическите задължения към уязвимите групи и индивиди – това са въпроси, които изискват не само теоретично, но и практическо разглеждане.
В предаването д-р Мирчева цитира конкретен случай, който илюстрира сложността на етическите и социални аспекти на грижата. Родители на хора с когнитивни затруднения получават подкрепа чрез европейско финансиране и общински средства за изграждане на комплексен център за резидентна грижа. Въпреки това инициативата среща силен обществен отпор – над 1000 души от варненския квартал "Възраждане" организират протестна подписка, подкрепена от политическата партия "Възраждане".
Според д-р Мирчева подобни прояви могат да се тълкуват като форма на фашизъм, но също така поставят въпроса за причините за стигмата. "Често тези страхове са резултат от неосведоменост и липса на просвета. Това създава благоприятна почва за политическа употреба на обществените страхове", отбелязва тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg