Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитален портфейл за цифрова самоличност в ЕС

проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар. Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова самоличност". 

За дигиталния портфейл и за цифровата  самоличност в ЕС – проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при БСК, консултант на предаването "Законът и Темида", разказва повече:

"Цифровата самоличност е дигиталното представяне на един гражданин или юридическо лице – например чрез името или някакъв уникален идентификационен номер, биометрични данни и др. Самият електронен портфейл включва различни документи в цифрова форма, които му позволяват да ги съхранява и управлява по един сигурен начин. 

Цифровите портфейли, съгласно този регламент, ще бъдат мобилна апликация на мобилните устройства и по този начин цифровият портфейл за дигитална самоличност ще бъде изцяло мобилен и лесен за използване."

Няколко особености на европейския дигитален портфейл

"На първо място, ще има различни национални дигитални портфейли за цифрова самоличност – няма да бъде един общ за целия Европейски съюз. Всяка държава членка следва да изработи и нотифицира съответната схема до ЕК, ако отговаря на зададените условия и технически изисквания в този регламент. ЕК трябва съответно да приеме редица делегирани актове във връзка със стандартите и техническите изисквания, на които трябва да отговарят дигиталните портфейли, за да се осигури оперативната вместимост на ниво ЕС и за да се осигури взаимно признаване на тези средства от всяка държава членка.

Други особености – този портфейл може да се използва както в онлайн среда, така и във физическа среда, като самата ЕК посочва примери за използване на този електронен документ... 

Важно е да се подчертае, че електронният портфейл ще бъде безплатен за гражданите на ЕС. В същото време тези субекти, който използват портфейла, граждани и юридически лица, ще имат достъп до Регистър с всички извършени трансакции, т.е. е въведен принцип на контрол над използваните данни. Данните трябва да се използват само за целта, за която са предоставени, така че да не се стигне до злоупотреба и недобросъвестно използване. Набляга се много на този аспект да има адекватна защита на тези чувствителни данни."

Чуйте повече в звуковия файл. 

Снимка – Pxabayi

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15