Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

| обновено на 29.11.24 в 09:37
Снимка: Уикипедия

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове.

Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко разбиране и приемане на себе си и другите, като същевременно помага за подобряване на взаимоотношенията.

Според думите на Ирина Михайлошина, експерт от Центъра за разрешаване на спорове, енеаграмата е своеобразна "карта" на човешката психика. Тя позволява на хората да разбират своята мотивация, страхове и начин на мислене. Този инструмент е особено полезен за осъзнаване на силните и слабите страни, разпознаване на автоматичните реакции и работата върху тях.

Енеаграмата разграничава девет основни поведенчески модела, които отразяват различните начини, по които хората възприемат и реагират на света. Единицата, наричана реформатор, се стреми към съвършенство и е водена от висок идеализъм. Основният ѝ страх е да допусне грешка, което често я прави критична към себе си и другите. Двойката, или помощникът, е грижовна и подкрепяща личност, която се стреми към обич и приемане. Основният ѝ страх е отхвърлянето, което често я кара да поставя нуждите на другите над своите. Тройката е мотивиран и адаптивен тип, ориентиран към резултати и успех, който се чувства най-добре, когато постига целите си. Четворката е творческа и автентична личност, наричана индивидуалист. Тя се стреми към уникалност, а основният ѝ страх е да бъде обикновена и незабележима. Петицата е аналитична и независима личност, която търси знания и разбиране. Тя предпочита самостоятелността и дълбокото вникване в проблемите. Шестицата е ориентирана към сигурност и стабилност и често се стреми към безопасност за себе си и близките си. Седмицата е любител на удоволствията и разнообразието, която енергично търси нови преживявания и забавления, често за да избегне скуката или дискомфорта. Осмицата е роден лидер, който се стреми към контрол и влияние върху своята среда. Тя е решителна и често защитава уязвимите. Деветката, наричана миротворец, се стреми към хармония и баланс. Тя е толерантна, но често потиска собствените си нужди, за да избегне конфликти.

Разбирането на личния енеаграмен тип може да бъде преобразяващо. То дава яснота за причините, поради които реагираме по определени начини в различни ситуации. Енеаграмата помага да се управляват емоционалните реакции, да се изграждат здрави взаимоотношения и да се насочват усилията към личностно развитие. Според Ирина Михайлошина този инструмент може да се използва не само за себепознание, но и за подобряване на взаимоотношенията между хората – както в личен, така и в професионален контекст.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският език и култура обединяват млади учени на международна конференция

В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..

обновено на 29.11.24 в 11:19

9600 безвъзмездни книги: Подкрепа за децата, бягащи от войната

9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..

обновено на 29.11.24 в 10:29

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12