Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът "Дни на предизвикателствата" – филми, каузи и акценти в програмата

От 3 до 5 декември в кино "Люмиер"

Снимка: Организаторите

От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата". Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата.

"За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10 премиерни филма, както и класики от света на приключенското и екстремно кино", казва Стоева.

По повод фестивала у нас със своите филми ще гостуват световноизвестни личности, които не си поставят граници и не се плашат от предизвикателствата на природата – Бертран  Делапиер и Тибо Катлен (Франция), Томас Хубер (Германия) и Герлинде Калтенбрунер (Австрия).

От българска страна участие в програмата ще вземат Виктор Варошкин с филм за покоряването на Доломитите, както и Стефан и Максим Иванови, прекосили Северния ледовит океан.

Тридневната програма на фестивала може да намерите тук.

Фестивалът "Дни на предизвикателствата" подкрепя различни природозащитни каузи, които ще бъдат застъпени по време на отворен брифинг с участието на Асоциация на парковете в България (АПБ), Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Българска фондация биоразнообразие (БФБ), Българска асоциация ски свободен и екстремен стил (БАССЕС).

Във вечерта на откриването от 18:05 ч. сдружение "За земята" ще отбележи  25 години след първите почиствания на високите ни планини с филма "ИзЧисти планините".

По думите на Стоева в рамките на фестивала ще бъдат раздадени наградите на Българската федерация по катерене и алпинизъм и ще се проведе академия по първа помощ.

Програмата на фестивала включва и прожекции с вход свободен до 18 ч.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10