Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът "Дни на предизвикателствата" – филми, каузи и акценти в програмата

От 3 до 5 декември в кино "Люмиер"

Снимка: Организаторите

От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата". Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата.

"За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10 премиерни филма, както и класики от света на приключенското и екстремно кино", казва Стоева.

По повод фестивала у нас със своите филми ще гостуват световноизвестни личности, които не си поставят граници и не се плашат от предизвикателствата на природата – Бертран  Делапиер и Тибо Катлен (Франция), Томас Хубер (Германия) и Герлинде Калтенбрунер (Австрия).

От българска страна участие в програмата ще вземат Виктор Варошкин с филм за покоряването на Доломитите, както и Стефан и Максим Иванови, прекосили Северния ледовит океан.

Тридневната програма на фестивала може да намерите тук.

Фестивалът "Дни на предизвикателствата" подкрепя различни природозащитни каузи, които ще бъдат застъпени по време на отворен брифинг с участието на Асоциация на парковете в България (АПБ), Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Българска фондация биоразнообразие (БФБ), Българска асоциация ски свободен и екстремен стил (БАССЕС).

Във вечерта на откриването от 18:05 ч. сдружение "За земята" ще отбележи  25 години след първите почиствания на високите ни планини с филма "ИзЧисти планините".

По думите на Стоева в рамките на фестивала ще бъдат раздадени наградите на Българската федерация по катерене и алпинизъм и ще се проведе академия по първа помощ.

Програмата на фестивала включва и прожекции с вход свободен до 18 ч.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05