Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември.
Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна организация. Това е посочено в съвместен доклад на международния здравен орган и Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията. Недостатъчното диагностициране, както и късното поставяне на диагнози за ХИВ пречат на напредъка за слагане на край на СПИН в Европа, се подчертава още в документа.
Близо 113 хиляди HIV диагнози са били докладвани в 47 от 53-те страни в региона през 2023 г. Това е леко повишение с 2,4 на сто в сравнение с предишната година. 52% от случаите са установени късно, което води до по-висока заболеваемост и повишава риска от смъртни случаи, свързани със СПИН.
В изказване за предаването "Нашият ден" Александър Миланов, експерт в център за сексуално здраве в София, подчерта сериозността на проблема с HIV и СПИН в България. Данните сочат тревожна тенденция, като през 2023 г. са регистрирани 250 нови случая на HIV. Въпреки широко разпространеното мнение, че инфекцията засяга предимно мъже хомосексуалисти, инжекционно употребяващи наркотици и сексуални работници, реалността е различна и значително по-драматична.
"60% от новите случаи на HIV в България са сред хетеросексуални хора, като голяма част от тях са в по-напреднала възраст“, обяснява Миланов. По неговите думи това е резултат от дългогодишна подценена скрита пандемия. За разлика от гей общността, която осъзнава рисковете и редовно се изследва, хетеросексуалните често се смятат за неуязвими. Това води до ситуации, в които инфекцията се диагностицира в напреднал стадий, когато пациентите вече се нуждаят от сериозно лечение.
Миланов посочва, че проблемът с HIV изследванията в България е сериозен, особено сред хетеросексуалните. След като Глобалният фонд за борба с HIV, малария и туберкулоза е прекратил своята подкрепа през 2017–2018 г., страната остава сама да се справя с предизвикателствата. Въпреки съществуването на национални програми, услугите, свързани с информираността, тестването и лечението, вече се осъществяват чрез обществени поръчки, което създава трудности за неправителствените организации.
"Големият проблем на хората с HIV не е лечението, а стигмата", отбелязва Миланов. Съвременната терапия позволява на заразените да живеят дълго и в добро здраве, но страхът от общественото мнение пречи на много хора да потърсят помощ. Това изисква сериозни усилия за промяна на нагласите, както сред населението, така и сред медицинските специалисти, които често не разпознават инфекцията.
На 1 декември отбелязвахме Световния ден за борба със СПИН, а различни инициативи, като тези в Смолян, предлагат безплатни и анонимни изследвания за HIV/СПИН и други инфекции. Тази година Регионалната здравна инспекция в града организира подобна кампания, за да насърчи изследването и информираността.
В заключение Александър Миланов призовава за по-активни усилия от страна на държавата и обществото за борба с HIV и СПИН. Говоренето по темата веднъж годишно не е достатъчно – нужни са устойчива политика, обучение на медицинските специалисти и мерки за намаляване на стигмата.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg