Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември.
Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна организация. Това е посочено в съвместен доклад на международния здравен орган и Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията. Недостатъчното диагностициране, както и късното поставяне на диагнози за ХИВ пречат на напредъка за слагане на край на СПИН в Европа, се подчертава още в документа.
Близо 113 хиляди HIV диагнози са били докладвани в 47 от 53-те страни в региона през 2023 г. Това е леко повишение с 2,4 на сто в сравнение с предишната година. 52% от случаите са установени късно, което води до по-висока заболеваемост и повишава риска от смъртни случаи, свързани със СПИН.
В изказване за предаването "Нашият ден" Александър Миланов, експерт в център за сексуално здраве в София, подчерта сериозността на проблема с HIV и СПИН в България. Данните сочат тревожна тенденция, като през 2023 г. са регистрирани 250 нови случая на HIV. Въпреки широко разпространеното мнение, че инфекцията засяга предимно мъже хомосексуалисти, инжекционно употребяващи наркотици и сексуални работници, реалността е различна и значително по-драматична.
"60% от новите случаи на HIV в България са сред хетеросексуални хора, като голяма част от тях са в по-напреднала възраст“, обяснява Миланов. По неговите думи това е резултат от дългогодишна подценена скрита пандемия. За разлика от гей общността, която осъзнава рисковете и редовно се изследва, хетеросексуалните често се смятат за неуязвими. Това води до ситуации, в които инфекцията се диагностицира в напреднал стадий, когато пациентите вече се нуждаят от сериозно лечение.
Миланов посочва, че проблемът с HIV изследванията в България е сериозен, особено сред хетеросексуалните. След като Глобалният фонд за борба с HIV, малария и туберкулоза е прекратил своята подкрепа през 2017–2018 г., страната остава сама да се справя с предизвикателствата. Въпреки съществуването на национални програми, услугите, свързани с информираността, тестването и лечението, вече се осъществяват чрез обществени поръчки, което създава трудности за неправителствените организации.
"Големият проблем на хората с HIV не е лечението, а стигмата", отбелязва Миланов. Съвременната терапия позволява на заразените да живеят дълго и в добро здраве, но страхът от общественото мнение пречи на много хора да потърсят помощ. Това изисква сериозни усилия за промяна на нагласите, както сред населението, така и сред медицинските специалисти, които често не разпознават инфекцията.
На 1 декември отбелязвахме Световния ден за борба със СПИН, а различни инициативи, като тези в Смолян, предлагат безплатни и анонимни изследвания за HIV/СПИН и други инфекции. Тази година Регионалната здравна инспекция в града организира подобна кампания, за да насърчи изследването и информираността.
В заключение Александър Миланов призовава за по-активни усилия от страна на държавата и обществото за борба с HIV и СПИН. Говоренето по темата веднъж годишно не е достатъчно – нужни са устойчива политика, обучение на медицинските специалисти и мерки за намаляване на стигмата.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg