Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два речника представят словното богатство на забележителен средновековен ръкопис

Проф. Лора Тасева в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Росица Михова

Речниците са основният резултат от четиригодишно изследване на международен екип на учени от България, Австрия, Германия и Словения, ръководен от проф. Лора Тасева от Института по балканистика с център по тракология към БАН.

Целта на учените е да се представи в пълнота лексикалният състав на Учителното евангелие на Константин Преславски в съпоставка с неговите гръцки източници.


Епископ Константин Преславски е един от най-бележитите творци в историята на българската книжовност. Извършеното от него неслучайно се определя като филологически подвиг. Само няколко десетилетия от началото на изграждането на книжовния старобългарски език той съумява да преведе сложни отвлечени понятия, намирайки за тях съответствия в родното слово. Нещо повече, той дава по няколко синонима на оригиналните гръцки думи, разграничавайки ги според контекста.

Старобългарско-гръцкият речник съдържа 3806 славянски думи и техните гръцки съответствия, а Гръцко-старобългарският – 3328 думи.

Трудът на научния екип дава представа за преводаческото майсторство и тънкия филологически усет на големия книжовник, за творческата му индивидуалност и дълбоко познаване на гръцките източници. Речниците са чудесна основа за работата на учените, които тепърва ще изследват творчеството на Константин Преславски и приноса му за създаването на една богата книжовна традиция, казва проф. Лора Тасева в интервю за предаването „За думите“.

Интервюто с проф. Лора Тасева чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35