Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Димчо Радев:

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

Д-р Димчо Радев
Снимка: БНР

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес благодаря. Реставрацията е търпение, изключително задълбочени познания по много дисциплини и най- вече умения", разказва в предаването "Следобед за любопитните" реставраторът с повече от 45-годишен опит д-р Димчо Радев. 

В момента в България, според него, няма реставраторска школа. До края на 1988-1989 година, когато български реставратори са практикували в Полша, а техни специалисти у нас, то тогава, българите са били добрите практици, а те са били напред с изследователската методика и добри теоретици, смята Радев. 

"За да се стигне до реставрация, трябва много добре да се владеят графичните техники, рисунъка, и в същото време трябва много добре да се моделира с глина. Важни са и практическите занимания, които спомагат за развитието на уменията. Моята специалност "консервация и реставрация" в Пловдив, отдавна беше закрита. Преди години прочетох, че Чехия планира да увеличи с 50 процента училищата, където се подготвят кадри за опазване на културното наследство. В Австрия процесът е същият. Реставрацията е престижна и добре платена дейност в Европа", казва Радев. 

Той самият води такива курсове към художествените училища в страната. Без реставратор на обект не може, защото има и етап на теренна реставрация, категоричен е Радев. Много от специалистите в тази област, напуснаха и работят в други държави, допълва той. "При реставрацията и консервацията има определени етапи. От години аз работя в историческия период между неолита и периода на траките."

Проф. Петър Детев от Сорбоната, при когото аз към работил, много ясно казва – този период от близо 7000 години е може би най-красивият и най-достоен период. Траките са автохтонното население на българските територии и доказателствата за това са много. За да се съхрани всичко това, ние трябва да имаме много добре подготвени млади хора, тъй като реставраторската работа го изисква това. "Аз, мога да предложа научноизследователска методология, но реално не мога вече да работя. Чрез професионални конкурси трябва да се подбират реставраторите, а когато има и любов към професията и екипност, нещата ще се случват." категоричен е Димчо Радев.

Целия разговор на Ани Костова с Димчо Радев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Д-р Димчо Радев завършва средно професионално образование специалност “Консервация и реставрация на паметници на културата” гр. Пловдив. През 1985-1990 г. – BA&MA висше образование в Национална художествена академия, София – катедра “Консервация и реставрация”. През периода 2006-2009 г. – подготовка за придобиване на професионална и образователна степен Доктор – на тема "Реставрация на култови съоръжения от опалена “in situ” глина и идолна пластика от керамика от периода на праисторията в България", Катедра Реставрация, Художествена академия, София. Участвал е в реставрацията и консервацията на много обекти в България.


Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27