Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Странстванията на Дора Давидова: Пътят Камино и връзката със себе си

| обновено на 09.12.24 в 09:12
Снимка: Pixabay

Последният епизод от приключенията на Дора Давидова – учител, богослов, медицинска сестра, а сега и пилигрим по прочутия път Камино – разкрива вълнуващите моменти от нейното пътуване и преживяванията, които са оставили дълбок отпечатък върху нея.

В ефира на "Нашият ден" Дора споделя размисли за времето, когато е била ангажирана с грижите за другите, за лечебната сила на пътя и за вълшебството на катедралата в края на Камино. Ето какво разказва тя:

"В последните две години работих като сестра, а не като учител. Постоянно съм била ангажирана с болките на другите хора. Може би до някаква степен съм загубила връзката със себе си – Камино ми помогна да я възстановя."

Особено значими за нея са били престоят и срещите в така наречените алберге – места за подслон на пилигримите. Един от тези моменти тя описва така:

"Когато се разболях и останах в това алберге – то беше сграда на училище и манастир. Имаше прекрасен параклис вътре, служителките бяха монахини – много мили и помагащи. И в определен час ни викаха на католическа молитва за пилигримите. Поканиха ни да изпеем по някоя наша национална песен. Аз им изпях "Облаче ле бяло" и видях сълзи в очите на повечето от тях."

Разказът ѝ продължава с описания на уникалната атмосфера на пътя Камино – свободата да избираш разстоянията, които да изминеш, както и удобствата на албергетата:

"Сам определяш разстоянията си – можеш да вървиш и 20, може и 30 километра, можеш да вървиш и по-малко. Стига да има селца на по-малко разстояние. Всяко село или градче е пълно с хостели, с албергета. Спят по 20-30 човека в общи помещения, всичко е изключително чисто."

Вълнуващият финал на нейното пътуване завършва пред катедралата в Сантяго де Компостела. Дора разказва за емоциите, които този момент е предизвикал:

"Когато стигнах пред катедралата, започнах да плача и видях, че всички хора скачат. Някои танцуваха, хвърляха колела, защото пътят може да бъде изминат и с колело."

Историята на Дора Давидова е вдъхновяващо свидетелство за силата на духа, свързването със себе си и откриването на нов смисъл чрез пътуване, изпълнено с духовност и човешка топлота.

Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40