Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"П.О.Р.Н.О." на сцената на Yalta Art Room

Черната комедия по скечове на Ханох Левин "П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото" се играе на сцената на Yalta Art Room на 17 декември.

Чрез хумора най-разпознаваемият израелски съвременен драматург засяга сериозните, тежки и вечни теми, а именно – непостижимото щастие и неизбежността на смъртта. Те са едно откровено предизвикателство за общоприетите морални норми на човека. Скечовете осмиват болестите на съвременното общество: липсата на емпатия, желанието за власт и надмощие, влиянието на медиите върху общественото мнение, себелюбието, жаждата за отмъщение, вещоманията, острата хипохондрия и страховете от преждевременна смърт. Неслучайно стилът в пиесите на Ханох Левин е сравняван с този на абсурдистите Пинтър и Бекет.

"Смятам, че Ханох Левин е автор, който възприема бруталността в живота. Приема я такава, каквато е, и я показва по още по-брутален начин, за да си направим някаква равносметка. Ревизия на това накъде сме тръгнали, къде се намираме в момента и къде искаме да стигнем", каза в "Артефир" режисьорът на спектакъла Веселин Петров, носител на "Аскеер" за изгряваща звезда и на наградата "Слави Шарков" за млад режисьор.

Според него тъкмо в това е забавното и смешното, в това е мутацията на човешката природа, която с чувството за хумор става гледаема.

"Персонажите всячески се интересуват от самите себе си и по никакъв начин не се интересуват живо от другия човек срещу тях" – обясни още режисьорът. –

В персонажите на Ханох Левин наистина има една силна индивидуалност, която мачка като валяк другия. На мен това ми е интересно, иска да покаже докъде може да стигне човек в желанието си да се самоутвърди до такава степен, че да унищожи другия."

Порнографията в спектакъла всъщност е по линия на морала, по линия на непристойното, което ни доставя удоволствие и затова не правим нищо, за да го променим.

"Нещата, които се случват в страната ни, или по-скоро не се случват вече доста дълго време – ние седим и ги гледаме, но никой не прави нищо. Така ми хрумна, че е като някаква порнография, която възбужда нашето внимание. То е неморално, но ние продължаваме да го гледаме", твърди Петров.

"П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото" е продукция на "Гръм и Tряс". Част от продуцентската къща е и актрисата Майа Тинкова, която е имала мечта да участва в представлението.

"Преди много години бях гледала "Старицата от Калкута", който е по същите скечове на Ханох Левин, и някак много ме запали този спектакъл, остави трайно впечатление в мен. След това ходих да го гледам още няколко пъти през годините и накрая спектакълът падна. На мен ми стана мъчно и много исках под някаква форма да продължи своя живот – така тръгнаха нещата и се получиха", каза Тинкова.

Умеем ли да се надсмеем над себе си и проблемите си, или сме по-добри в това да се захванем с дребното и да го превърнем в слон? От какво се опасява човек всъщност и към това ли е насочен спектакълът? Къде са границите на смешното и сериозното в жанра на скеча?

Чуйте в звуковия файл.

Снимки – Yalta Art Room
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Новото издание на "Любовта е лудост" стартира във Варна

Днес във Варна започва Международният филмов фестивал "Любовта е лудост" . Фестивалът е основан през 1993 година . Програмата включва между 12 и 15 селектирани филма, произведени през последните две години, като в основата им стои темата за любовта . Тридесет и третото издание на МФФ "Любовта е лудост" ще се проведе в периода  22.08 - 31.08.2025 г...

публикувано на 22.08.25 в 10:50

Фолклорни носии и традиции се представят отново в Жеравна

В Жеравна започва Международният фестивал на фолклорната носия . Събитието се провежда по традиция в първата събота и неделя след празника Голяма Богородица. Фестивалът е създаден през 2008 година по идея на Христо Димитров – продуцент, хореограф и режисьор на Националния фолклорен ансамбъл "Българе". Редакторът Таня Любенова разговаря с..

обновено на 22.08.25 в 10:39

"Дни на студентската поезия и проза" в Хасково – четвърто издание на фестивала

В Хасковска област започва четвъртото издание на Националния фестивал  "Дни на студентската поезия и проза" . В рамките на форума за четвърти път ще бъдат излъчени и победителите от студентския литературен конкурс  "Проф. д-р Асен Златаров – Аура". Организатор на събитието е местното читалище  "Светлина – 1926" , а целта на конкурса е да предостави..

публикувано на 22.08.25 в 09:53
Снимката е илюстративна

Проблеми решаваме всякакви

В редакция "Хумор и сатира" сме готови да измислим решение, че даже и няколко, за всеки проблем. За някои по-заплетени проблеми ще предложим като на шега решения в неделя веднага след новините в 18 часа, за когато сме подготвили: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани от Морис Аладжем, чийто..

публикувано на 21.08.25 в 16:30