Българистиката, като част от световната филология, е изправена пред множество предизвикателства, но също така има големи възможности за развитие. Това бе основният акцент в дискусията около Десетата международна конференция за българисти "Кръстопътища: интровертност и екстровертност на българската култура. Европейски контексти", проведена наскоро. Това събитие, организирано от лектората по българистика във Фрайбургския университет, събра студенти и представители на академичната общност от 14 страни и 25 университета.
Асистент Генчо Банев, ръководител на лектората по български език в Атинския университет, подчерта значението на инициативата в ефира на предаването „Нашият ден“. Той нарече участието в организацията на подобно събитие „голяма привилегия“ и подчерта, че конференцията е уникална в историята на българистиката в чужбина. „Идеята е да бъде международен интердисциплинарен форум, в който да участват студенти, а не преподаватели“, каза той. Според него подобни форуми, насочени специално към студентите, са рядкост дори в други филологически дисциплини, а в българистиката те са изключение.
Банев сподели, че подобни инициативи са жизненоважни за българистиката в чужбина, защото позволяват обмен на идеи и културен диалог между студенти от различни държави и култури. В конференцията са взели участие студенти от различни академични дисциплини, което е обогатило интердисциплинарния характер на събитието.
Един от участниците – Костадина Ксиарху, студентка от Атинския университет, сподели личния си опит. „Реших да участвам в конференцията, защото това е прекрасна възможност да разговарям с други състуденти и преподаватели. Българският език е труден, но предизвикателствата ме мотивират“, разказа тя. Костадина е студентка по руска филология и славистика в Атинския университет. Тя изрази в разговоря своята благодарност за възможността да участва в такъв важен форум.
В дискусията се включи и и с Андраш Стевановски, бивш студент, който в момента е докторант в университета в Любляна. Той разказа за своя академичен път и необходимостта от подкрепа за лекторатите по български език и култура в чужбина.
Събитието отново постави акцент върху необходимостта от подкрепа за българистиката в чуждестранните университети. Лекторатите, освен че обучават студенти, също така популяризират българската култура и създават мостове между различни нации и култури.
Слушайте!
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..
Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис? Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични задължения..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Журналистката Лилия Илиева издаде книга, в която е събрала 33 от най-атрактивните си интервюта през годините – все срещи с известни български мъже и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg