Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява не само с творчеството си, но и с дълбочината на мисълта си. Роден в света на изкуството, Гърдев завършва специалност "Философия" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1997 г., а година по-късно получава магистърска степен по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Иван Добчев в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Специализирал в престижни институции в Германия, Франция, Великобритания и САЩ, той е не само режисьор, но и културен посланик на България, удостоен с това звание от БНР през 2023 г.
В рамките на интервю за "Нашият ден", Гърдев разкрива откъде започва всичко. "Началото беше още в ученическите ми години, когато водех едно предаване, което се казваше "Юноша" по БНР. То се излъчваше един или два пъти седмично. Постоянно си идвах на работа в радиото", споделя той. Първите му стъпки в радиото го свързват с многобройни проекти и го въвеждат в света на комуникацията и изразяването.
Явор Гърдев разказва още за академичния си път и времето, прекарано в САЩ. Там той наблюдава една по-гъвкава система на обучение, където преминаването между факултети и специалности се приема като нещо естествено. Това, според него, контрастира с традициите в България, където образователната структура все още следва строга специализация, наследена, по негови думи, от Просвещенския модел.
Театърът, разбира се, е централната тема в разговора. Гърдев описва режисьорската професия като динамична и изпълнена с непрекъснато обновление: "В театъра на всеки два месеца започваш не нов проект, а нов живот. Опознаваш едни хора сякаш са ти семейство, а след това се разделяш с тях и започваш с други." Тази постоянна промяна и ротация не само обогатяват личността, но и предпазват от повторение на комуникационните схеми, което Гърдев намира за ключово в творческия процес.
Слушайте!
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg