Новата книга на проф. Ювал Ноа Харари разкрива историята на информационните мрежи – от праисторията до епохата на изкуствения интелект. В своя характерен стил Харари разказва историята на човечеството по нов начин, преосмисляйки из основи разбиранията ни за света. Той поставя акцент върху епохалната промяна, която се случва пред очите ни – най-значимата информационна революция в историята на човечеството.
Според Харари, за да разберем случващото се днес, трябва да осмислим историята, която ни е довела до тук. Той задава въпроси, които провокират размисъл: "Ако сме толкова мъдри, защо сме на път да се самоунищожим?“ Човечеството, казва той, създава своята мощ чрез изграждането на големи мрежи за сътрудничество. Но основата на тези мрежи често са фикции и масови заблуди. С появата на изкуствения интелект през XXI век, според Харари, може би се поставят основите на нова "мрежа от заблуди", която би могла да затрудни бъдещите поколения в опитите им да я разобличат.
Въпреки това, той подчертава, че историята не е предначертана, както и развитието на технологиите. Информираните решения днес могат да предотвратят най-лошите сценарии за бъдещето. "Ако не можем да променим бъдещето, защо да си губим времето да го обсъждаме?" – риторично пита Харари, като насърчава размисъл и действие.
В интервю за предаването "Време за наука", преводачът на книгата, доц. Росен Люцканов, споделя впечатленията си от подхода на Харари. Той отбелязва, че за първи път в центъра на разказа не е човекът, а информацията.
Според Люцканов, подходът на Харари е особено интересен, защото разглежда информацията като "монета с две страни". Едната ѝ функция е да отразява истината за света, а другата – да организира обществата и да ги насочва. "Неслучайно думите „информация“ и „униформа“ имат общ корен,“ посочва той. Проблемът, според него, е, че тези две функции често не са съгласувани. Възможно е информация, която не отговаря на истината, да бъде изключително ефективна в организирането на обществото.
Слушайте!
Професор Ювал Ноа Харари е историк, философ и автор на бестселърите "Sapiens: кратка история на човечеството", "Homo Deus: кратка история на бъдещето" и "21 урока за двадесет и първи век", както и поредиците графични новели "Сапиенс" и "Неудържимите" (преведени на 65 езика). Той се смята за един от най-влиятелните интелектуалци на нашето време. Роден в Израел през 1976 г., Харари получава докторска степен от университета в Оксфорд през 2002 г. В момента е преподавател в катедрата по история на Еврейския университет в Йерусалим и старши изследовател в Центъра за изследване на екзистенциалния риск към университета в Кеймбридж. Заедно със съпруга си Ицик Яхав е съосновател на компанията "Сапиеншип", чийто предмет на дейност е в сферата на образованието и развиването на умения в разказването на истории.
Новият игрален сериал "Те, вълните"ще има своята телевизионна премиера през април. Мистериозният драматичен трилър е създаден по идея на Теодора Духовникова и Койна Русева, Главните роли се изпълняват от едни от най-обичаните български актриси – Мария Каварджикова, Койна Русева, Теодора Духовникова и Радина Кърджилова. Зрителите ще видят..
Поетесата Елка Няголова представи в Централния военен клуб в София двете си нови книги "Само тази любов" и "Само тази България". Елка Няголова притежава дарбата да е в епицентъра на поетическия земетръс. Тя не се страхува да е вътре в сказа, а не да дирижира от безопасно разстояние неговите сражения със забравата. Да води конницата му срещу..
От години художникът Хубен Черкелов се интересува от възможните художествени интерпретации на парите, на банкнотите, смята ги за форма на комуникация между хората, която заслужава изследване. В петък той откри новата си изложба "Колелото на живота" в галерия "Виваком Артхол Оборище 5". В нея на голямоформатни платна могат да се видят образи и сцени..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..
Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg