Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Невероятният Виетнам" – изложба за непознатите съкровища на природата

| обновено на 10.12.24 в 12:24 | Интервю

На 12 декември 2024 г., от 17 часа, във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН ще бъде официално открита временната изложба "Невероятният Виетнам". Събитието ще събере видни гости, сред които Н. Пр. г-н До Хоанг Лонг, извънреден и пълномощен посланик на Виетнам в България, проф. Ву Куанг Ман от Университета Хоа Бин в Ханой и доц. Ина Анева, научен секретар на направление „Биоразнообразие, биоресурси и екология” при БАН.

Изложбата е посветена на дългогодишното сътрудничество между България и Виетнам в областта на изследванията на биологичното разнообразие. Съвместната работа между двете държави започва през 1975 г., а акцент в настоящата изложба са резултатите от последните две зоологични експедиции, проведени през 2018 и 2023 г. Те са осъществени от учени от Националния природонаучен музей и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН.

Участниците в експедициите, включително доц. Ростислав Бекчиев, доц. Николай Симов и доц. Марио Лангуров, ще споделят подробности за своята работа. Те ще разкажат за откриването на нови за науката безгръбначни видове и за предстоящите изследователски мисии в страната.

Доц. Николай Симов, един от участниците в експедициите, коментира значението на тези проучвания в интервю за предаването "Време за наука". Според него е погрешно да се смята, че всичко в природата вече е открито. "Често се движим зад изчезването на видове, за които не сме разбрали, че съществуват", отбелязва той.

Симов подчертава, че бързото икономическо развитие във Виетнам понякога води до конфликт с биоразнообразието. "Целта ни беше да помогнем на колегите от Виетнам да идентифицират видове, които заслужават защита", казва той. Регионът на Югоизточна Азия все още крие неизследвани за науката животински видове, дори нови бозайници продължават да бъдат откривани, което е показателно. 

Последните експедиции до Виетнам, организирани от българските учени, са изключително успешни. Те не само обогатяват научните познания за региона, но и допринасят за повишаване на осведомеността относно нуждата от опазване на биоразнообразието.

Изложбата "Невероятният Виетнам" е не просто израз на научни открития, но и символ на международното сътрудничество и усилията за съхранение на уникалната природа на тази част от света.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новият сериал "Те, вълните" с премиера през април

Новият игрален сериал "Те, вълните"ще има своята телевизионна премиера през април. Мистериозният драматичен трилър е създаден по идея на Теодора Духовникова и Койна Русева, Главните роли се изпълняват от едни от най-обичаните български актриси – Мария Каварджикова, Койна Русева, Теодора Духовникова и Радина Кърджилова. Зрителите ще видят..

публикувано на 01.04.25 в 16:50
Елка Няголова

"Само тази любов" и "Само тази България" – две нови книги на Елка Няголова

Поетесата Елка Няголова представи в Централния военен клуб в София двете си нови книги "Само тази любов" и "Само тази България". За творчеството ѝ говориха поетите Боян Ангелов, Надя Попова, Иван Есенски. Поетесата Надя Попова каза много хубави думи: "Елка Няголова притежава творчески характер с уязвимост на снежинка и твърдост на диамант". А актрисата..

публикувано на 01.04.25 в 16:22

Хубен Черкелов: Сега изкуството е доста конформистко

От години художникът Хубен Черкелов се интересува от възможните художествени интерпретации на парите, на банкнотите, смята ги за форма на комуникация между хората, която заслужава изследване.  В петък той откри новата си изложба "Колелото на живота" в галерия "Виваком Артхол Оборище 5". В нея на голямоформатни платна могат да се видят образи и сцени..

публикувано на 01.04.25 в 15:59
Архив „Златният кос”, 2011 г.

50 години "Златният кос": Песни, смях и спомени от българския радиоефир

През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..

обновено на 01.04.25 в 11:10

"Условни пространства" – Пламен Кирилов с изложба в Пловдив

Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..

обновено на 01.04.25 в 09:53