Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глобалното явление "brain rot" и последиците от него

Снимка: Pixabay

Анастасия Димитрова, педагог, преподавател и водещ на курсове по "Мнемоника" и "Скоростно четене" коментира в "Какво се случва" изборът на Оксфорд на дума на годината за 2024-та. "Brain rot" или "мозъчно гниене" отбелязва тенденцията по влошаване на психичното или интелектуално ниво на съвременния човек като резултат от свръхконсумацията на безмислено дигитално съдържание.

"Това съдържание, което минава през очите ни, не е важно, ценно или хумористично, то е направено по такъв начин, че да задържа вниманието ни без усилие. То ни предава, ние след това нямаме нужната концентрация да се впрегнем и да прочетем дълъг текст или книга – казва Анастасия Димитрова– По-добре да си дадем задача или да следваме полезни автори, да заменим нискокачественото съдържание с по-висококачествено. Иначе информацията влиза в мозъка ни, но много за кратко. Работи само повърхностната памет, не се случва никакъв процес и свикваме така."

Според Анастасия Димитрова тревогата за спада на интелектуалното ниво на човека не е от днес, но определено сега мащабите на загубите на внимание са огромни. "Преди години говорехме за "клипово мислене" и го мислехме за страшно, но днес имаме само няколко секунди. Скролването действа като бързи въглехидрати за мозъка"

Чуйте Анастасия Димитрова в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Драганов: Над 100 000 българи ще пътуват в чужбина за празниците

Предстоящите коледни и новогодишни празници ще бъдат белязани от интензивни пътувания, посочва проф. д-р Румен Драганов , директор на Института за анализи и прогнози в туризма към Университета по библиотекознание и информационни технологии. В интервю за "Нашият ден" той споделя наблюденията и прогнозите си относно туристическите тенденции през..

обновено на 11.12.24 в 10:49

"Млад планинар" – 11 години страст към природата и силни приятелства

В Международния ден на планините Гергана Сандъкчиева от Петрич ни разказва за своята страст към планините и за усилията си да запали младите хора по живота сред природата. Тя е основател и основен двигател на сдружение "Млад планинар", което обединява образователни, доброволчески и походни инициативи. "Преди години бяхме членове на туристическо..

обновено на 11.12.24 в 10:06
С. Черни Осъм

Язовир "Черни Осъм" – изход от безводието в Плевен и Ловеч или ненужен проект?

Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият ден" чуваме гласовете на местните жители в лицето на Владислав Кардашимов и на Иван Тотковски. Получаваме отговор по темата от Министерството на регионалното развитие и благоустройството ,..

публикувано на 11.12.24 в 09:03

Импулсът в мен: Комплексарите

Докато повечето хора се опитват да прикриват комплексите си, други използват собствената си неувереност по изопачен начин, просто за да дразнят другите. Със сигурност ви се е случвало да срещате въпросните "комплексари" и от двата пола и общуването с тях не ви е било никак приятно. Как да ги разпознаем? Те винаги критикуват вида на..

публикувано на 10.12.24 в 14:10
Явор Гърдев с водещата на предаването

Явор Гърдев: В театъра на всеки два месеца започваш нов живот

Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява не само с творчеството си, но и с дълбочината на мисълта си. Роден в света на изкуството, Гърдев завършва специалност "Философия" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1997 г., а..

обновено на 10.12.24 в 10:56