Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Млад планинар" – 11 години страст към природата и силни приятелства

| обновено на 11.12.24 в 10:06
Снимка: БГНЕС

В Международния ден на планините Гергана Сандъкчиева от Петрич ни разказва за своята страст към планините и за усилията си да запали младите хора по живота сред природата. Тя е основател и основен двигател на сдружение "Млад планинар", което обединява образователни, доброволчески и походни инициативи.

"Преди години бяхме членове на туристическо дружество в Петрич, което постепенно губеше интереса на младата аудитория", споделя Гергана. "Ние бяхме най-младите членове и виждахме как планината влияе на нашето емоционално и духовно израстване. Това ни вдъхнови да покажем на децата колко много може да им даде природата."

Така преди 11 години, макар и с известна несигурност, е създадено сдружението "Млад планинар". "Не бяхме сигурни дали ще успеем да привлечем вниманието на младите хора, но още от самото начало забелязахме голям интерес от тяхна страна", добавя тя.

Децата, които участват в инициативите на "Млад планинар", намират в планината не просто природа, но и свобода. "Те имат нужда да излязат и да общуват сред природата, без ограниченията и забележките на родители и учители", обяснява Гергана. Това създава условия за изграждане на силни приятелства и спомага за личностното им израстване. "Имаме деца, които вече 11 години са неразделна част от нашите походи", разказва тя.

Сдружението организира походи минимум два пъти месечно, като всяка инициатива е внимателно планирана, за да ангажира участниците с приключения, знания и опит. Програмата включва не само разходки сред природата, но и образователни дейности и доброволчески инициативи.

"Планината ни дава повече, отколкото можем да си представим", казва Гергана Сандъкчиева. За нея и всички, които следват стъпките на "Млад планинар", животът в планината е не просто хоби, а начин на живот, който учи, вдъхновява и обединява.

Сдружение "Млад планинар" е доказателство, че с правилната мотивация и подход, природата може да стане не само място за бягство от ежедневието, но и среда за развитие и създаване на дълготрайни приятелства. "Планината е истинският живот",  заключава Гергана – и това е послание, което тя предава на всяко дете, стъпило по пътеките на природата.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58