Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Господинов е носителят на литературната награда "Хеликон" за 2024 година

Георги Господинов, от награждаването

90 заглавия бяха прочетени от журито, а 12 – номинирани за годишната литературна награда "Хеликон".

Носител на статуетката "Орлето на Хеликон" за 2024 година стана Георги Господинов за романа си "Градинарят и смъртта" – книга, която говори на трудни и болезнени теми и разкрива грижата като нещо естествено за Човека.

"Литературата е нещо, което, ако го скъсаш три пъти на пет години, много трудно се възстановява", заяви Господинов по време на церемонията по награждаването снощи (12 декември).  

"Всеки е бездна за себе си", каза в интервю за "Артефир" писателят и допълни, че книгата е начин да говори с невидими хора и така разговорът за болката става по-лек.

Смъртта, по думите на Господинов, е стигане до граница, където знаеш, че единият ще продължи нататък, а другият остава тук. Тази раздяла активира всички пропуснато – неказани думи, непрегръдки.

А грижата е нещо естествено.

В рамките на Софийския международен литературен фестивал писателят участва в разговор, проследяващ неговия път – от "Естествен роман", написан през 90-те, до "Градинарят и смъртта".

Пред репортера на "Артефир" Господинов изрази своята радост, че на първия роман му са се "случили читатели от различни поколения".  

"Книгата е само повод да четем собствените си тъги", каза още Господинов.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл: 

Номинираните за награда „Хеликон“ 12 книги бяха:

„Луничави разкази" – сборник разкази от Здравка Евтимова, „Жанет-45"
„Рана" – роман от Захари Карабашлиев, изд. „Сиела"
„Чакалнята" – роман от Деница Илчева, изд. „Жанет-45"
„Ане" – роман от Камелия Панайотова, изд. „Жанет 45"
„Светулки зад решетките", роман от Мира Добрева, изд. „Книгомания"
„Извън обхват", роман от Евгени Черепов, изд. „Жанет 45"
„Годината, която започна в неделя", роман от Яница Радева, изд. „Жанет-45"
„Машина за пуканки", роман от Михаил Стоянов, „Жанет-45"
„Романът на една жена без качества" от Ралица Николова, „Жанет 45"
„Градинарят и смъртта" – роман от Георги Господинов, „Жанет-45"
„Слънчогледови деца" – роман от Кристина Терзийска, изд. „Колибри"
„Ти, подобие мое" – роман от Радослав Бимбалов, изд. „Сиела"


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BEST OF JAZZ – най-доброто от световния джаз в Първо студио на БНР

Росица Златанова , председател на Съвета на европейската научна и културна общност, представя в "Артефир" специалния концерт BEST OF JAZZ – на 14 декември от 19 ч.  в Първо студио на БНР. По време на празничния концерт отличието "Златна монета култура" за активно международното културно сътрудничество ще бъде връчено на Посолството на..

публикувано на 13.12.24 в 16:30
Александър Ботйов (вдясно) и Емил Янев

Бръшлянови пътеки с много завои и много прави

В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов. Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски".   От тук..

публикувано на 13.12.24 в 16:00

"Психотерапевтичен роман(с)" – дневник с 20-годишно продължение

"Топъл, слънчев ден. От ония дни, в които сетивата ти са изострени за мириса на кристалния въздух и многоцветието на слънчевия лъч през миглите ти." Днес от 18 часа в НДК ще бъде представена книгата "Психотерапевтичен роман/с/" на Росица Чернокожева. Часове преди представянето авторката гостува в "Артефир". Чернокожева е..

публикувано на 13.12.24 в 15:26

"Бушон за смяна" в Сатиричния театър

На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че това е един комедиен прочит на нашето забързано ежедневие, на нещата, с които се сблъскваме, а именно – събуждам се, закусвам на крак. Битка в градския транспорт. Тичам на адрес. Няма добро утро...

публикувано на 13.12.24 в 15:24

Визуална музика за очите

В галерия "Сариева" в Пловдив се открива групова изложба с творби на Лъчезар Бояджиев, Цветомира Борисова, София Грънчарова, Правдолюб Иванов и Стефан Николаев.  Заглавието е "Музика за очите", каквото е името на емблематичната ранна творба на Лъчезар Бояджиев "Музика за очите (любими рок изпълнители)" от 1997 година, превърнала във визуални символи..

публикувано на 13.12.24 в 10:15