Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

Малките стъпки към голямата демокрация: Урок от училището

| обновено на 18.12.24 в 10:41
Снимка: Pixabay

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст.

"Темата за демократичния процес в училище е изключително важна", отбелязва Батембергска. Според нея проектът създава условия децата да участват в демократични процеси като избори и гласуване, както и да защитават своите идеи още в училище. Тя подчертава, че това не е само за гимназистите – инициативата обхваща ученици от четвърти и пети клас, а дори и най-малките първокласници могат да участват в процеса.

"По този начин те се учат какво е да бъдеш гражданин. Най-важното – имат възможност да изразяват мнението си, независимо от възрастните", добавя тя.

През изминалата година фондация "Малките стъпки" стартира пилотна версия на проекта. "Гражданският бюджет за ученици" вече се прилага успешно в 108-о училище в квартал "Дружба" в София, както и в едно училище в малко населено място. "Размерът на училището или локацията не са от значение. Важни са възможностите, които се предоставят на учениците, и знанията, които те придобиват", уточнява Батембергска.

Въпреки различията между учениците от различни места, общото между тях е желанието им да превърнат училището в свое пространство. Те искат да направят средата по-добра и виждат ясно какво трябва да се подобри. "Децата имат много конкретни идеи за училището си – от извънкласни дейности като народни танци до облагородяване на училищната среда", споделя Батембергска.

Батембергска посочва, че традиционните училищни бюджети често се разпределят без участие на учениците и родителите. "Това е сериозен пропуск, защото подобно включване засилва усещането за общност и съпричастност", казва тя.

Тя изтъква, че практиката на ученически бюджети е широко разпространена в различни страни по света и подчертава значението на подобни инициативи за изграждането на активна гражданска позиция още в ранна възраст.

"Крайната цел е ясна – да създадем чувство на отговорност и принадлежност към мястото, в което живеем и учим", заключава Батембергска.

Проектът "Граждански бюджет за ученици" показва как една проста идея може да преобрази училищната среда и да вдъхнови младите хора да бъдат активни и отговорни граждани.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24
Тихомир Безлов

Тихомир Безлов: България през последните години е една много по-спокойна страна в сравнение със Западна Европа

В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни. В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов . По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след..

публикувано на 18.12.24 в 09:35