Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов подкаст вдъхновява младите в Перник да бъдат активни граждани

| обновено на 20.12.24 в 09:33 | Интервю

В рубриката "Епизоди от живота" беше представен новият подкаст "Перник на младите", създаден от Младежки клуб "Да бъдем приятели" към фондация "П.У.Л.С." с подкрепата на Община Перник и Международен младежки център. Проектът има за цел да даде глас на младите хора в региона и да създаде платформа за обмен на идеи и иновации, насърчавайки тяхната гражданска активност. В разговор за предаването "Нашият ден" Михаела Боянова, координатор на младежка превантивна програма във фондация "П.У.Л.С.", разказа повече за визията и амбициите зад подкаста.

Според Михаела Боянова подкастът ще бъде не просто медия, а пространство, в което младите хора от Перник могат да изразяват своите виждания, да бъдат чути и да разбират възможностите, които местната власт им предоставя. В този динамично променящ се свят е изключително важно младежите да осъзнаят своята роля и да се ангажират с процесите на развитие в своята общност.

Инициативата цели да свързва младите хора с важни теми и инициативи, предоставяйки им информация за техните права и начините, по които могат да участват активно в процеса на взимане на решения в общината. Подкастът ще насочва вниманието към това как младите граждани могат да предлагат идеи и решения, които да бъдат чути и реализирани с подкрепата на местните власти.

Проектът предвижда също възможност за участие на млади хора, които представляват различни пернишки и младежки организации. Михаела подчерта, че тези, които имат желание да се включат, ще намерят платформа за изразяване на своите идеи. Относно гостите на подкаста, акцентът в началния етап ще бъде поставен върху властимащите, с цел изграждане на по-добра връзка между младите хора и общината.

"Перник на младите" се очертава като ключова стъпка към изграждането на по-активна и ангажирана младежка общност в региона, като създава пространство за диалог, вдъхновение и участие в решенията, които касаят бъдещето на града.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50