В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева, доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване.
Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че сънищата не са само индивидуални преживявания, насочени към разрешаване на вътрешни конфликти или желания, както твърди Фройд. Вместо това, те могат да бъдат източник на информация за колективните процеси, които се разгръщат в социалната, политическа и културна реалност.
„Сънищата са начин, по който нашият ум, съзнаван и несъзнаван, се опитва да преработи външната реалност“, обяснява Статева. Според психоанализата, тази способност се обуславя от т.нар. „сфинкс“ – част от несъзнаваното, отговорна за връзката ни с външния свят.
По думите на Статева Гордън Лоурънс вероятно е черпил вдъхновение от книгата "Третият райх на сънищата" на Шарлот Берат. В нея авторката документира сънища на евреи и други хора от времето на възхода на Хитлер.
"Тогава тя е впечатлена колко мощни са тези сънища като сюжет, динамика и преживяване и започва да събира сънищата и на други хора, евреи и невреи, и ги крие в кориците на нейните книга, които впоследствие успява да занесе в Ню Йорк и през 60-те години издава тази книга и се вижда, че масово евреите са сънували холокоста".
Матрицата за социално сънуване е среща, в която участниците седят в кръг и споделят своите сънища. Участието е равнопоставено, а фасилитаторът следи дискусията да остане насочена към интерпретацията на социални и политически процеси, а не към личния живот на сънуващия. Процесът протича в два етапа: споделяне на сънища и последваща интерпретация. След натрупване на материал, групата заедно анализира какви социални, политически или културни послания разкриват сънищата.
"Тълкуването на сънищата в този контекст не поставя някого в центъра – всички сънища са валидни, а всеки участник има равни права да допринесе към разбирането им", подчертава Статева.
Слушайте!
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg