Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА).
"БНР подаде една голяма ръка при организирането на първия конкурс за детска географска карта, тъй като тогава през далечната 1999 година именно от трибуната на БНР обявиха старта на тази инициатива. През следващите години организираха срещи – разговори в различни училища, за да разясняваме условията и възможностите.
В конкурса могат да участват деца до 15 годишна възраст, като са разпределени в четири групи", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" проф. Теменужка Бандрова, ръководител на катедра "Фотограметрия и картография" към Университета по архитектура, строителство и геодезия. "Темата на конкурса тази година е определена от Международната картографска асоциация и е "Maps in Everyday Life" т. е. карти в нашето ежедневие или как използваме картите всеки ден. Това ще е темата и на следващия конкурс, а конкурсите се провеждат през две години", допълни доц. Силвия Маринова от УАСГ.
Максимален размер на рисунките – А3 (420 mm x 297 mm), а участникът, получил най-много гласове от журито, ще получи голямата награда – графичен таблет за рисуване.
"Шестте най–добри карти ще бъдат представени на международна изложба по време на 32–та Международна картографска конференция в гр. Ванкувър, Канада, за периода18-22 август 2025 г. Картите могат да се изпращат до началото на март 2025 година", обобщи проф. Бандрова.
Разговорът на Ани Костова с проф. Теменужка Бандрова и доц. Силвия Маринова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
18 години пътешествия по света, срещи с непознати племена и опасни животни, стотици дни с камера на гръб, дрон в небето и обективи във всеки джоб. Радости и несгоди в 800 епизода на "Без багаж". И несломима страст към пътешествията. Рекордният брой заснети и излъчени по целия свят серии на "Без багаж" е отбелязан подобаващо на фестивала Mipcom в..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би защото не сте опитали..
Ако слушате редовно "Покана за пътуване", ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg