Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика.
Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения.
Серията "Подвижни пясъци" (1965), от която галерията притежава 4 листа, включва десет творби към стихотворение със същото заглавие на поета Пиер Реверди (1889-1960). С участието си в този проект Пикасо изразява почитта си към паметта на своя голям приятел и личност в модерната литература на ХХ век.
Художникът създава поемата "Погребението на граф Оргаз" чрез метода на автоматичното писане между януари 1957 и август 1959. Заглавието е препратка към едноименната картина Ел Греко (1541–1614). През 1966 и 1967 г. Пикасо изпълнява към текста дванайсет медни плочи за офорт. Книгата, с предговор от Рафаел Алберти, излиза в ограничен тираж от 263 екземпляра, от които 220 са придружени от оригиналните гравюри. В настоящата изложба са представени 7 от тях.
Според биографите на Пикасо, той получава покана от поета Луи Арагон да създаде плакат за предстоящия в Париж през април 1949 г. Световен конгрес на мира. Така се ражда емблематичният гълъб – един от най-ярките символи на международното движение за мир в следвоенна Европа. В изложбата е показана популярната цветна литография, създадена през 1952.
Изложбата може да се разгледа до 18 май 2025 в галерия "Квадрат 500".
За експозицията Велин Манов разговаря с директора на Националната галерия Яра Бубнова в "Артефир".
Българо-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..
За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София – с Христина Иванова, Радио Пловдив –..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg