Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център".
Изложбата включва архивни фотографии, документиращи първите туристически походи към Черни връх, сред които и снимки на писателя Алеко Константинов, запечатан от приятелите си по време на историческия първи поход.
Събитията, свързани с юбилея, не спират дотук. В Централни хали се проведе ателие за деца, организирано от музея, на което изкуствоведът Христина Грозданова представи любопитни факти за Витоша и уникалната ѝ природа. Тя разказа за редките растителни видове, които могат да се открият само в този регион, и за животинския свят, който включва 120 вида птици, мечки и дори насекомоядни растения.
В предаването "Нашият ден" по повод събитията, Христина Грозданова сподели:
"Днешното събитие е резултат от поредица съвместни дейности на Регионалния исторически музей – София и Дирекцията на Природен парк "Витоша". Изложбата, която сме подготвили, включва само малка част от фотографиите и историите, свързани с планината. Това е начин да подчертаем усилията, които се полагат, за да имаме тази прекрасна планина – от поддържането на пътеките до създаването на информационни табели."
Грозданова подчерта важността на обучението на децата: "Вярвам, че най-важното, което можем да правим, е да учим децата си. Днешната среща с толкова много деца е важна, защото, когато те ценят планината, ще я пазят."
Едно от децата, присъствали на ателието, сподели с вълнение: "Научих много неща за планината Витоша. Ще нарисувам планината и една река пред нея."
Слушайте!
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg