Коледа е един празник, в който можем да празнуваме живота и това, че сме заедно, сподели в ефира на "Следобед за любопитните" психоаналитикът Милена Ташкова. Това е един празник и очакване, който свързваме със семейството и хубавите спомени, допълни тя. Често пъти, признава психоаналитикът, съм се питала кое е по- хубаво очакването на Коледа или спомените след това, но не мога да преценя. Това, според нея, е възможност семейството да е заедно и да сподели обичта си.
"Коледа всъщност е Рождество Христово. Това е един от 12-те господски и богородични празници и според мен заедно с Великден това са най- големите християнски празника. Сред подаръците, събирането, трапезите, не бива да се забравя, че се ражда нашият спасител Исус Христос. На самата икона, свързана с Рождество се изобразява самият Христос в яслите, но интересното е, че фигурата на Света Богородица е по- голяма от всички останали. Като чрез големината в иконографията се пресъздава важността на пресъздавания обект. Отделно от това в иконата присъства витлеемската звезда, ангелите, които са първите вестители на вестта и представители на небесните сили. Едновременно с това са изрисувани и пастирите- представителите на юдейския народ и хората. Отделно са изрисувани и трите влъхви, като представители на всички останали, и всички те се покланят на Спасителя", разказа в предаването "Следобед за любопитните" Диан Костов.
Диан Костов е Дядо Коледа всеки път по Рождество. Приготовленията за празника се разделят между всички членове на семейството. Под формата на състезание между жени и мъже в семейството приготвят тиквеника, а след това с удоволствие го консумират заедно. Диан Костов и Милена Ташкова от 16 години са семейство и продължават да творят и посрещат заедно предизвикателствата. Според Милена Ташкова конкретна формула за успех при съвместния живот няма, а всяка двойка сама намира пътя за това животът да бъде едно съвместно забавление. Двамата често си признават, че продължава да им е интересно един с друг. Да живееш с някого, означава да оценяваш хубавите неща, които прави другия човек за теб, като се надява и другия реципрочно да стори това, а не да приемаме малките жестове като даденост, споделя психоаналитикът. Милена Ташкова, освен, че е моята жена е всичко за мен, сподели зографът Диан Костов. В национален ефир той разказа, че в семейството те не само се подкрепят, но и подпомагат в работата.
"Кръстопът – цената на избора" бе озаглавена изложбата представена тази година в Националната базилика на Светото сърце, Брюксел. 80 икони с различни размери, изработени от Диан Костов дадоха възможност на посетители от цял свят да изследват и преживеят вековната традиция на иконописта по нов, модерен начин. Изложбата е предизвикала силен интерес сред българската общност в Брюксел, местната културна общественост и представители на различни религиозни общности в града и региона. Съпругата на Диан Костов - психотерапевтът Милена Ташкова е автор на концепцията. Самата изложба е била придружена с текст на четири езика за ориентир на посетителите. Целият път, представен чрез иконите е бил с дължина 150 метра. "Изкушенията, робуването на материалното и консуматорството са представени в първата част на изложбата, като над всичко това са очите на Исус, едновременно изпитващи и все опрощаващи. Втората част започва с голям трънен венец, под който заставаме, за да си дадем сметка за цената, която плащаме за всяка една суета, за трудните избори, съпътстващи успеха. Третата част създава впечатлението, че пътят продължава сред облаците, там, където е и търсенето на духовното и Бога. Именно тук са представени 70 оригинални творби на Диан Костов — икони, рисунки и картини, сподели Диан Костов. Имало е посетители, които нееднократно са разгледали инсталацията.
Миналата година "Кръстопът – цената на избора" беше специален гост на Вотивкирхе, Виена, по покана на Йозеф Фаруджия, енорийски свещеник на катедралата, който се обърна към българския художник Диан Костов да реализира свой проект още през 2019 г. Именно успехът на изложбата във Виена предизвика небивал интерес и сред други базилики, които побързаха да поканят българския автор.
Милена Ташкова е директор на "Психодраматична работилница" и "Живот на килограм", психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама. Клиничен психолог; психотерапевт; психодрама терапевт; супервайзър. Работила като училищен психолог в продължение на 15 години. Води обучения на психолози, педагогически съветници, обществени възпитатели и учители. В момента е преподавател в Софийски университет "Св. Климент Охридски", както и обучител в метода психодрама.
Диан Костов е български художник, иконописец, водеща фигура както в иконописта, така и в съвременното изкуство. Иконите му са богословие в образи. Той е роден в Стара Загора през 1971 г. Завършил е художествено училище в Пловдив, след което продължава образованието си във Велико Търново, Богословски факултет, катедра "Иконография".
През своя път на творец Костов се стреми да избяга от утвърдените начини на представяне на иконите изображения, като влага в тях символи от времето, в което живеем. Както самият той казва: "Пред съвременния зограф има два пътя – единият е да прави копия и да бъде занаятчия, другият е да се опитва да развива това изкуство и да бъде творец."
През тази година българският автор Диан Костов преобразява най-голямата базилика в Брюксел с изложбата-инсталация "Кръстопът – цената на избора". 17-метрови сцени от живота на Христос и Св. Богородица красиха фасадата на националната базилика "Светото сърце" между 15 юни и 18 август.
Целият разговор на Ани Костова с Милена Ташкова и Диан Костов в предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..
Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни. Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg