На Стефановден в студиото на "Артефир" посрещаме режисьора и драматург, отдаден на независимия театър, Стефан Прохоров.
Прохоров не приема театъра като ангажимент, а като нещо, на което се посвещаваш. В днешния ден той си спомня за проф. Снежина Танковска, оставила своя преподавателски отпечатък в поколения български театрални творци и дейци. Проф. Танковска, която, по думите на Прохоров, е живяла с театъра в сърцето си, напусна този свят на тази дата преди четири години.
Един от важните уроци, които Прохоров следва, е стремежът да застане удобно, смело и достойно зад това, което прави.
"В цалата тази, на пръв поглед, измислица трябва да сме убедени", казва режисьорът и допълва, че ангажиментът към човешкото достойнство е ключов.
Пожеланието на Прохоров към неговите колеги е не само да оцелеят, а да устоят.
"Възможностите на настоящето са безкрайни, тези на миналото – изчерпани", смята Прохоров и призовава да се гордеем с нещо живо, с постиженията и личностите тук и сега.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
На площад "Свобода” в Добрич започва шестото издание на Фестивал на занаятите и изкуствата, което ще продължи до 25 май (неделя). Събитието е организирано от Фондация "Добруджа – история, традиции, култура" и Община Добрич. Във фестивала ще вземат участие творци от цялата страна, които ще покажат българските традиции и култура, както и..
Днес започват XIV Mайски краеведски четения, организирани от Краеведското дружество към НЧ "Просвета 1925" – гр. Мездра. Събитието е от програмата на 51-вите Празници на културата "Мездра-май" и е посветено на 100-годишнината от създаването на НЧ "Просвета 1925". Краеведските четения ще се проведат на 23 май (петък) от 14 ч. в Заседателната..
Балканската четирилогия на писателката Капка Касабова, която започна с "Граница" и продължи с "Към езерото" и "Еликсир, рапсодия за Места " , завършва с " Анима " – една книга за борбата и хармонията между човека и природата. За изтреблението и оцеляването, за границите – физически и вътрешни, за последните живи нишки в тъканта на един свят,..
Още с първия си пълнометражен филм "Завръщане" Андрей Звягинцев печели едновременно две награди на кинофестивала във Венеция, което е прецедент за кинофорума. По-късно може би най-известният му филм "Левиатан" е номиниран за Оскар. Другите му филми също се радват на заслужени отличия – в Кан, награда "Сезар", на BAFTA, на "Златен орел" и "Ника",..
Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg