В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза.
В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата година. Подобна традиция съществува и при нашите южни съседи в Гърция, където на трапезата се поставя Василопита.
Василопита е десерт, който напомня кекс и се отличава с наситено жълтия си цвят, дължащ се на богатото съдържание на яйца и портокалов сок. В тестото традиционно се поставя монета, която носи късмет на онзи, който я открие. Василопита може да бъде приготвена в различни варианти – със сушени плодове, ядки или подправки, което я прави подходяща за разнообразни вкусове.
Исторически този десерт е донесен в Гърция от Мала Азия. На някои места в Гърция Василопита все още се приготвя като обреден хляб. Десертът носи името на свети Василий Велики, когото православният свят чества на 1 януари.
Свети Василий Велики, известен още като Василий Кападокийски, е изтъкнат архиепископ на Кесария Кападокийска през IV век. Той е един от най-видните християнски богослови и писатели, а заедно с Григорий Богослов и Йоан Златоуст е признат за един от тримата велики светители на православието. На 1 януари Българската православна църква също почита този светец с тържествени богослужения.
След полунощ, когато новата година настъпи, в България освен да си пожелаем "Честита Нова година", поздравяваме и именниците – Васил, Василка, Весела и всички с производни имена. Сходно на традицията с новогодишната баница, Василопита също се разрязва тържествено след полунощ в присъствието на цялото семейство. Човекът, на когото се падне монетата, е смятан за големия късметлия за предстоящата година.
Слушайте!
Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя се..
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..
Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в..
На 22 април прочутата италианска певица навърши достолепните 90 години! 50 от тях триумфираше на най-престижните световни сцени, а коронните ѝ роли бяха..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg