Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност.
Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева, основател на "Фабрика за идеи".
Танева подчертава пряката връзка между достъпът и участието в културния живот и гражданската активност.
В моменти на спешност – без вода и ток – културата не звучи като приоритет, но тя би могла да бъде основа за обединение и формиране на гражданска позиция, смята Танева.
Тревожните случаи на насилие в моловете, на които обществото стана свидетел през изминалата година, са ярък пример за липсата на ясна обществена визия, на ценности и връзка с културата, по думите на Танева.
Представителите на младото поколение са изложени на неподозирани рискове и е необходимо да бъдат подтиквани не към консумиране на материални придобивки и онлайн преживявания, а към културни активности и мислене.
"Културата и изкуствата имат потенциал да бъдат лекарство, стига като общество да имаме визия, че искаме да живеем заедно", заявява Танева.
"Липсва мост, по който младежите и децата да стигат до онази България, която е извън обозримото", казва още тя.
Танева разказва за родопското село Рибново, в което живее българо-мохамеданска общност. Младите хора от селото учат или работят в чужбина, но остават сплотени, завръщат се в родното си място и поддържат живи установените традиции. Рибново е прочуто със своите сватбени обичаи, един от които е маскирането на булката с бяла боя и украса.
Общността до голяма степен е затворена, но хората в нея живеят с чувство за принадлежност, разказва Танева – повече чуйте в звуковия файл:
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg