Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян
Снимка: БНР

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки еврейски храм и дом се палят свещите в ритуалните ханукии, за да се почете чудото случило се през 3597 г. от еврейския календар или 165 г. преди Христос. Някои наричат Ханука "еврейската Коледа". Но това е подвеждащо. В превод Ханука означава "повторно освещаване". Празникът, известен още като "Фестивал на светлините", чества повторното освещаване на храма в Йерусалим през 2 век преди Христос, когато евреите преодоляват властта на гърците. Тогава те намират малко количество ритуално чисто масло, достатъчно само за един ден. След като го използват, за да запалят менората, многоразклонен свещник, по чудо маслото издържа осем дни.

Първият ден на Ханука и Рождество Христово са съвпадали само няколко пъти от 1900 г. насам.

От друга страна пък за арменците Рождество Христово предстои на 6 януари, когато Арменската апостолическа църква отбелязва в един и същи ден Рождество и Богоявление. Армения е първата страна, още през 301 г., която официално приема християнството, а Бъдни вечер е един от най-големите религиозни празници. Христовите апостоли св. Тадей и св. Вартоломей разпространяват по тези земи християнството и поради тази причина църквата се нарича Арменска апостолическа православна църква. Точната дата на раждането на Христос не е установена исторически, нито е записана в Евангелията. Следва да знаем, че до четвърти век всички християнски църкви празнуват Рождество Христово на 6 януари.

Според римокатолически източници, датата е променена на 25 декември, за да се замени езическия празник, посветен на раждането на Слънцето, който се празнува на тази дата. С цел да се подкопае езическата практика, църковната йерархия, определя 25 декември като официалната дата за Рождество Христово и 6 януари за празника Богоявление. Армения не извършва тази промяна и до днес арменците продължават да празнуват двата празника заедно.

На Рождество Христово арменците се поздравяват с думите: "Христос се роди и богояви да бъде благословено богоявлението му". В евангелието от св. евангелист Йоан Синът Божий казва: "Аз съм светлината на света; който Ме последва, той не ще ходи в мрака, а ще има светлината на живота.", което дава основание и християните да приемат раждането на Христос в плът за светлина.

В "Сътворението" говорим за символа на светлината на тези празници заедно с Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет, Вартануш Топакбашян, гл. редактор на в-к "Ереван" и отец Дирайр Хадавян от Русе.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08