В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков, който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората.
Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите постижения на цивилизацията. "Медицината е спасила милиарди хора през човешката история", отбеляза той, добавяйки, че още в дълбока древност са съществували аналози на съвременните лекари.
Интересът към природата често ни кара да сравняваме животните със себе си и да им приписваме човешки черти. Но наскоро проведено изследване от немски учени открива удивителна паралел с медицинската практика сред дървесните мравки. Тези насекоми, разказва Кереков, са били наблюдавани да извършват сложни хирургически операции, като ампутации.
Тази практика не е случайна. Учените установили, че мравките извършват ампутации с цел да удължат живота на ранените си събратя. Това поведение демонстрира как взаимодействието в общността може да бъде жизненоважно за оцеляването.
"Оказва се, че мравката, която поема ролята на медик, не е специализирана. Буквално всяка мравка може да изпълни тази функция, ако срещне ранена посестрима", обясни Кереков. Този факт подчертава невероятната способност на мравките да се адаптират към ситуацията и да проявяват грижа за другите в колонията.
Наблюденията на тези миниатюрни хирурзи разширяват представите ни за това как сътрудничеството и подкрепата в природата могат да съперничат на човешките постижения. Историята за мравките, които спасяват живота на своите събратя, ни напомня колко много можем да научим от животинския свят – дори в сфери, които смятаме за изключително човешки.
Слушайте!
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg