В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков, който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората.
Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите постижения на цивилизацията. "Медицината е спасила милиарди хора през човешката история", отбеляза той, добавяйки, че още в дълбока древност са съществували аналози на съвременните лекари.
Интересът към природата често ни кара да сравняваме животните със себе си и да им приписваме човешки черти. Но наскоро проведено изследване от немски учени открива удивителна паралел с медицинската практика сред дървесните мравки. Тези насекоми, разказва Кереков, са били наблюдавани да извършват сложни хирургически операции, като ампутации.
Тази практика не е случайна. Учените установили, че мравките извършват ампутации с цел да удължат живота на ранените си събратя. Това поведение демонстрира как взаимодействието в общността може да бъде жизненоважно за оцеляването.
"Оказва се, че мравката, която поема ролята на медик, не е специализирана. Буквално всяка мравка може да изпълни тази функция, ако срещне ранена посестрима", обясни Кереков. Този факт подчертава невероятната способност на мравките да се адаптират към ситуацията и да проявяват грижа за другите в колонията.
Наблюденията на тези миниатюрни хирурзи разширяват представите ни за това как сътрудничеството и подкрепата в природата могат да съперничат на човешките постижения. Историята за мравките, които спасяват живота на своите събратя, ни напомня колко много можем да научим от животинския свят – дори в сфери, които смятаме за изключително човешки.
Слушайте!
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg