В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави ценен поглед върху дебата.
Проф. Киров припомни значимата публикация от 2013 г. на двама британски учени, която предизвика сериозен отзвук в научните и обществените среди. Според тях значителна част от работните места в САЩ можеха да бъдат бързо автоматизирани. Това предизвика лавина от изследвания и прогнози, които обявиха "края на труда" и прогнозираха масово заменяне на хората с роботи и технологии.
"Тогава много учени казаха, че много бързо голяма част от работните места ще бъдат заменени от автоматизацията", отбеляза проф. Киров.
Въпреки мрачните прогнози, 12 години по-късно реалността показва съвсем различна картина. Според проф. Киров нивата на заетост в развития свят – Западна и Източна Европа, САЩ, Канада – са достигнали най-високите стойности за последните 110-120 години.
"Оказва се, че в някакъв смисъл тези прогнози не са били прави", подчерта ученият.
Една от ключовите критики към ранните изследвания върху автоматизацията е свързана с техния фокус върху конкретни задачи, а не върху професиите като цяло. Способността на машините да изпълняват определени задачи не означава, че цели професии ще бъдат напълно премахнати. Вместо това, професиите се трансформират, адаптирайки се към новите условия.
"Това, че определени задачи могат да бъдат автоматизирани, не означава, че професията ще бъде автоматизирана изцяло", поясни проф. Киров.
Слушайте!
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg