Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита Мачева:

Иска ми се да се занимаваме повече с творчеството, а не със системни проблеми

10
Сцена от спектакъла „Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир

С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София". Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в "Théatro отсам канала".

Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева.

"Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на Шекспир е непреходна, тоест би могло действието да се развие и сега, без да има каквато и да било смислова промяна в историята на Шекспир.

Сцена от спектакъла „Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир
Най-важният въпрос, който поставя пиесата, е за идентичността – за това как човек определя себе си в света - спрямо другите, спрямо самия себе си, как търси да намери кой е той, и как всъщност връзката с близките му хора се оказва много важна за това да разбере кой е всъщност, каква е неговата идентичност. Това е основната тема, която се опитвахме да разгледаме с актьорите".

Сцена от спектакъла „Елизабет, или Кралицата девственица“ от Кристиан Симеон

Тази вечер (8 януари) се играе още един съвсем нов спектакъл на режисьорката - "Елизабет, или Кралицата девственица" от Кристиан Симеон. Публиката в Пловдив може да го гледа от 19 часа на камерната сцена в Драматичния театър "Николай Масалитинов".

Маргарита Мачева е директор на Драматичния театър "Никола Вапцаров" в Благоевград. В края на миналата година театърът получи от Министерството на културата отлична комплексна оценка за работата си през 2023 година.

Маргарита Мачева
В "Артефир" Маргарита Мачева разказа и каква е равносметката ѝ за постиженията на театъра и предизвикателствата през изминалата 2024 година:

"Моята равносметка е, че това беше един доста силен, активен сезон за театъра в Благоевград.

Най-големите предизвикателства са финансовите, разбира се. Всяка година големите предизвикателства са от Министерството на културата с финансовите проблеми – това, че  методиката на финансиране не диференцира различните театри, че от нас се изискват огромни усилия, за да успяваме да си покриваме разходите и да можем да се развиваме добре. Забавяне на плащания и всякакви такива проблеми, които истински спъват процесите на работа. Иска ми се тази година малко по-навреме да се работи, за да можем да правим още по-интересни неща.

Всички тези неуредици на държавно ниво отнемат вниманието от основната ни дейност. Голяма част от усилията, които полагаме, са да се борим с проблемите, които системата има. Бих искала да имаме възможността повече да се занимаваме повече с творчеството, с това да възпитаваме публиката, да увеличаваме публиката, да правим интересни спектакли, да работим за това, което ни е основна дейност, а не да се занимаваме със системни проблеми".

Целия разговор с Маргарита Мачева можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - театър "София", ДТ Пловдив, ДТ "Никола Вапцаров"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Веселин Начев "10 филма от 20 век"

Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..

публикувано на 22.05.25 в 15:14

Какво казва текстът на собствения си автор

Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..

публикувано на 22.05.25 в 14:38

Голямата диктовка на живо от Националната библиотека

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото.  Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" .  В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..

публикувано на 22.05.25 в 14:30

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55