Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.
Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. Гергана Антова от Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Наземното лазерно сканиране, според нея, е един процес на документиране на актуалното състояние на всеки един обект или сграда, като в резултат се получава много точен триизмерен модел, по който след това може да се направи възстановка, реконструкция, като се запазва автентичността на сградата.
"Все още сме в начален етап, в който набираме данни. На базата на този тримерен модел на рушащата се част на Преображенския манастир, който създадохме, конструктори и архитекти ще направят конструктивни чертежи, по които ще може да се даде становище за конструктивното състояние. Това, което е известно, че тази част на манастира се намира на свлачищна територия, състоянието е много лошо и има реална опасност на събаряне.
Проблемите датират от десетилетия и нещата по възстановяването са се забавили много", обяснява доц. Антова. Ние предстои да излезем със становище, което за съжаление ще бъде, че трябва да се разруши тази част от сградата на манастира. След това на базата на направеното сканиране ще се възстанови входната врата на Преображенския манастир, тъй като от обителта ще се запазят и всички орнаменти, които могат да се вградят отново", уточвява доц. Гергана Антова.
Цялото интервю на Ани Костова с доц. Гергана Антова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..
Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко..
Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..
С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..
В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg