Разговорът с Димитър Димитров, лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа, и неговия учител Димитър Драгнев, преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд.
Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в ефира на "Нашият ден", че пътят му към успеха е бил белязан от усилия, постоянство и подкрепа от учители, семейство и институции. "Победа в такъв конкурс не се постига в изолация," отбелязва той. Образованието, получено във Френската гимназия, една година обучение в Италия и заниманията с г-н Димитър Драгнев са ключови фактори за успеха му.
Той благодари и на Столичния общински съвет, който миналата година му предоставя финансова подкрепа за обучението, с важен принос от кмета Васил Терзиев. "Определено нямаше да мога да замина без тяхната подкрепа," признава Димитров.
Латинският език за Димитър е не просто академичен инструмент, а врата към миналото и бъдещето. Той подчертава значимостта на езика като паневропейски, който свързва хората отвъд националните граници. "Латинският е езикът на всички и всички имат равното право да го ползват," споделя той, допълвайки, че чрез него е открил не само нови знания, но и интернационална общност от съмишленици.
Процесът на кандидатстване в Оксфорд е интензивен и взискателен. Димитър описва изпита като сериозно предизвикателство – превод на текстове на латински и старогръцки, написване на есета и явяване на пет интервюта. Въпреки трудностите, мотивационното писмо и препоръките от учители са помогнали да се утвърди като достоен кандидат сред съперници от 50 държави.
Димитър Драгнев, преподавател по латински и старогръцки език, разказва за съвместната си работа с Димитров. "С Димитър се намерихме във Френската гимназия, която създава подходяща среда за изучаването на латински," споделя той. Под негово ръководство ученикът става част от силна група, която печели награди и дори издава книга с преводи.
"Димитър учи изцяло по свое желание", отбелязва учителят, подчертавайки мотивацията на ученика. Той споменава и участието на Димитров в Лятната школа по класически езици, организирана от Дмитър Драгнев повече от десетилетие. Престоят на Димитър в Италия, където обучението е на латински и старогръцки, също е важна част от подготовката му.
Победата на Димитров в Цицероновия конкурс – най-престижният за ученици по латински език в Европа – е кулминацията на дългогодишен труд и целеустременост. Този успех, обаче, е само началото на неговия академичен път, който ще продължи в Оксфорд, благодарение на съвместните усилия на ученик, учител и подкрепяща общност.
Слушайте!
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg