Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

| обновено на 10.01.25 в 12:35
Снимка: БТА

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден".

Какво е „По-голям брат/сестра“?

Програмата е насочена към изграждане на социални връзки между децата в центровете за настаняване и техни връстници или малко по-големи младежи. Според Бачева основната идея е тези деца да излязат извън тесния си социален кръг и да подобрят своите умения за общуване. "Всичко започна с разговор, в който решихме, че би било добре децата в Центровете за настаняване от семеен тип да изградят някакви връзки с техни връстници или малко по-големи от тях, за да подобрят социалните си умения и да създадат приятелска връзка извън техния тесен кръг", сподели тя.

Как ще се осъществява програмата?

Доброволците, които ще участват в програмата, ще бъдат на възраст между 17 и 25 години. Те ще посещават центровете един или два пъти седмично, като ще организират различни образователни и социални активности за децата. Целта е не само да се създадат приятелски отношения, но и да се разкрие потенциалът на всяко дете, вдъхновявайки го да развива умения или интереси, които дотогава не е обмисляло.

Контрол и разширяване на програмата

Бачева подчерта, че достъпът до децата ще бъде строго контролиран. "В момента изготвяме по-ясни правила с Държавната агенция за закрила на детето, за да може този достъп да се контролира", уточни тя. Освен това, поради големия интерес, се обмисля разширяване на програмата и добавяне на нова възрастова граница за доброволците.

Вдъхновение и възможности

Една от важните цели на „По-голям брат/сестра“ е да предостави възможност на децата да развият нови умения или таланти. "Освен изграждането на отношения, можем да открием талант в някое дете и да успеем да го запалим да прави нещо, за което то самото не се е сетило", добави Бачева.

Доброволците ще посещават центровете за настаняване от семеен тип и ще участват в различни активности, включително арт ателиета, игри, споделяне на мечти, помощ с уроци, житейски уроци, спортни занимания, мини театър, творчески изяви, филмови прожекции и дискусии. Програмата предвижда и тематични работилници и посещения на културни и образователни обекти през уикендите.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28